Bugün Genel Yayın Yönetmeni zorla gazetesinden çıkarıldı

Telif hakkı AFP

Koza İpek medya grubunun yönetimine mahkeme kararıyla kayyum atanmasının ardından, Bugün Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erhan Başyurt bugün polislerce zorla gazeteden çıkarıldı.

Gazeteye gelen polisler önce kendisine insan kaynakları tarafından zorunlu izin verildiği tebliğ edilen Erhan Başyurt’un dışarı çıkmasını istedi.

Başyurt, polisin isteğinin hukuksuz olduğunu, dışarı çıkmayacağını söyledi.

Bunun üzerine Başyurt zorla dışarı çıkartılırken, Bugün gazetesi çalışanları da, alkışlarla genel yayın yönetmenlerine destek verdi.

Zorunlu izne çıkmaları istenen Bugün TV Editörü Fatih Akalan ve Kanaltürk spikeri Turan Görüryılmaz ise istifalarını verdi.

Çarşamba günü Koza İpek medya grubunun yönetimini devralan kayyum heyeti, Bugün TV Genel Müdürü Tarık Toros ile Bugün Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erhan Başyurt'un görevine son vermişti.

BBC Türkçe'ye konuşan Erhan Başyurt, 16 kişilik bir listenin olduğunu, bu listenin aslında işten çıkarılacaklar listesi olduğu ancak bunun yasal olarak mümkün olmadığı anlaşılınca bu kişilere zorunlu izin belgeleri imzalatıldığını söyledi.

Erhan Başyurt "Bununla ilgili Yönetim Kurulu kararı yok çünkü kendileri ticaret sicil ilanında yayınlamadıkları için, Yönetim Kurulu kararı alamazlar. Atama yapamazlar. İşten eleman çıkaramazlar. Şu an frene basmış durumdalar." dedi. Kendisine de işten çıkarıldığına dair sadece sözlü olarak bilgi verildiğini de ifade eden Başyurt, "Yazılı tebligat almadım, bekliyorum" diye konuştu.

Başyurt çok sayıda istifa da olduğunu ancak istifa dilekçelerinin tesliminin sürmesi nedeniyle kesin bilgi veremeyeceğini de ekledi.

TIKLAYIN - BAŞYURT: DEVLETE, İKTİDARA ÇOK İTİBAR ETTİK

Gazetenin bugünkü künyesinde ise Yazı İşleri Koordinatörü olarak Oğuzhan Müezzino'nun ismi yer aldı. Müezzino göreve başladığını Twitter hesabından da duyurdu.

TIKLAYIN - SEÇİMLER ÖNCESİNDE MEDYA BASKI ALTINDA

Cihan Haber Ajansı ise Kanaltürk, Bugün TV, Millet gazetesi ve Bugün gazetesi çalışanlarının önemli bir kısmının sabah mesai için işe geldiklerini ancak iş yerlerine alınmadıklarını aktardı.

Gazete köşe yazıları olmadan basıldı

Çarşamba günü kayyumun yönetimi devralmasının ardından dünkü baskıları matbaaya gönderilmeyen Bugün ve Millet gazeteleri ise bugün bayilerdeydi.

Bugün gazetesinin basılmayan Perşembe günkü sayısında manşet 'Kayyumla gasp'tı. Gazetenin bugünkü manşetinde ise Cumhuriyet Bayramı kutlamaları manşete taşındı ve "Cumhur meydanda" başlığı kullanıldı.

Telif hakkı BUGUN GAZETESI

Gazetenin bugün bayilere dağıtılan sayısında bazı köşe yazarlarının yazıları da yer almadı.

Kayyum heyeti Nazlı Ilıcak, Orhan Kemal Cengiz, Yavuz Baydar ve Gökhan Bacık'ın köşe yazılarının sayfalara konmamasına karar verdi.

Tepkisini Twitter hesabından paylaştığı mesajlarla dile getiren Bugün gazetesi köşe yazarı Nazlı Ilıcak, yaşananlardan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı sorumlu tuttu ve kayyum atamasının yabancı basında da geniş yer bulduğuna dikkat çekti.

Özgür Bugün gazetesinin manşeti: 'Kayyum kıyımı'

Gazetenin içeriğinin kayyum kontrolünde olduğunu ifade eden Bugün gazetesi çalışanları ise bu sabah ' Özgür Bugün' ismiyle sekiz sayfalık bir gazete ve bir internet sitesi hazırladı.

Koza İpek medya grubu Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek'in de Twitter hesabından paylaştığı Özgür Bugün gazetesinde, Perşembe günü kayyum Hasan Ölçer ile Bugün gazetesi yazıişleri çalışanları arasında yaşanan tartışmalara ve ardından Hasan Ölçer'in bazı gazetecileri kovmasına yer veriliyor.

Bugün TV'den ayrılanlar ise internet üzerinden www.medyamadokunma.com sitesinden yayın yapmaya başladı.

Bugün gazetesinin Perşembe günkü gündem toplantısı, gazeteci Cihan Acar tarafından Periscope uygulamasıyla yayınlanmış ve kayyum Hasan Ölçer'in baskıya gitmeyen gazete için "Rezalet bir gazete çıkardınız" sözlerine çalışanların "O gazete bizim namusumuz" yanıtı verdiği görülmüştü.

Bunun üzerine kayyum Ölçer, bazı çalışanların iş akdinin sona erdirildiğini açıklamış ve "Bu düşüncede olan başka arkadaşlar varsa şimdiden söylesin, biz de ona göre davranalım" demişti.

Anadolu Ajansı'nda dün yer alan bir haberdeyse Koza İpek grubu binalarına 1 Eylül'de yapılan polis baskınlarında el konulan belgelerle, göreve başlayan kayyum heyetinin incelediği belgelerin karşılaştırıldığı ve 1 Eylül'den bu yana 3 şirketin kapatıldığının tespit edildiği ifade edilmişti.

Haberde, kapatılan şirketlerin soruşturma kapsamında olduğu ve soruşturmanın karartılması amacıyla kapatıldıkları iddiasına da yer verilmişti.

İlgili haberler