Şanlıurfa'da iki Suriyeli gazeteci evlerinde öldürüldü

Şanlıurfa'da Arapça yayınlanan ve muhalif Suriyeliler arasında dağıtıldığı belirtilen El Vatan adlı gazetenin Yazı İşleri Müdürü İbrahim Abdulkadir ile gazetenin muhabiri Firaz Hamadi evlerinde öldürüldü.

Şanlıurfa'dan yerel bir gazetecinin aktardığına göre, Suriye vatandaşlarına yönelik bıçaklı saldırı Atatürk Mahallesi'nde, Büyükşehir Belediye binasının arka sokağındaki üç katlı bir apartmanın ikinci katında yaşandı.

Gazetecilerin boğazları kesilerek öldürüldüğü belirtiliyor.

Telif hakkı Hurriyet
Image caption İbrahim Abdulkadir, El Vatan gazetesinin yazı işleri müdürüydü.

Hamadi ve Abdulkadir'in çalıştığı gazetenin haftalık bir yayın olduğu, bayilerde satılmadığı ve yalnızca muhalif Suriyeliler arasında dağıtıldığı bildirildi.

IŞİD şüphesi

Gazetecilerin, Suriye'deki iç savaştan kaçıp Şanlıurfa'ya yerleştiklerini ifade eden yerel kaynaklar, El Vatan gazetesinin bir hafta öne IŞİD'le ilgili bir haber yaptığını söyledi ve bu haberden dolayı saldırının IŞİD militanları tarafından gerçekleştirilmiş olabileceğini iddia etti.

Doğan Haber Ajansı'na (DHA) konuşan yakınları da, Suriyeli gazetecilerin IŞİD tarafından tehdit edildiklerini öne sürdü.

Öldürülen gazetecilerden Firaz Hamadi'nin paylaşılan fotoğraflarından birinde ise, Hamadi'nin arkadaşında muhalif Özgür Suriye Ordusu'na ait bayraklar olduğu görülüyor.

Telif hakkı Hurriyet
Image caption Firaz Hamadi de gazetenin muhabiriydi.

Olayla ilgili yedi Suriye vatandaşı ifadeleri alınmak üzere gözaltına alınıp Şanlıurfa Emniyeti'ne götürüldü.

Saldırıyla ilgili bilgi almak istediğimiz emniyet kaynakları, soruşturmanın sürdüğünü söyleyerek açıklama yapmadı.