1 Kasım: AKP’nin Sincan’da final mitingi

Telif hakkı Sinan Onus

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), 1 Kasım seçimleri öncesindeki final mitingini Ankara'da yaptı.

Daha önce ilde Etlik Kasalar'ı tercih eden AKP bu kez, Gezi Parkı eylemlerine karşı ilk mitingini de yapmış olduğu Sincan'ı tercih etti.

Sincan, Ankara'da AKP'nin yoğun oy aldığı ilçelerin başında yer alıyor. 7 Haziran 2015 genel seçiminde ilçede yüzde 54 oy almıştı.

Öte yandan Ankara, 7 Haziran seçiminde AKP'nin oy kaybettiği iller arasında yer alıyor.

Ankara 1. Bölge'de yer alan Sincan'daki "Kardeşlik ve Birlik" temalı mitingde AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan önce Ankara adayları sırasıyla kürsüye geldi. Konuşmalarda genel vurgu "tek başına iktidar" ve "terörün kökünün kazınması" oldu.

'Bomba korkusundan'

Sincan'daki miting için Ankara'nın birçok ilçesinden otobüslerle seçmen taşındı. Otobüsler, miting alanına beş yüz metre uzaklıkta bulunan boş bir araziye park edildi. Miting alanına çıkan ana yollar kapatıldığı için toplu taşıma aracıyla mitinge gelenler ise uzun yürüyüş sonrası alana girebildi.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı alana girmek için iki ayrı arama noktasından geçilmesi gerekti.

Alanda yoğun kalabalık olmamaması ve heyecanın nispeten azlığı hemen dikkat çekiyordu. Mitingde adaylar konuşurken ben de seçmenlerin nabzını tutmak için alana girdim.

TIKLAYIN BBC TÜRKÇE'NİN 1 KASIM SEÇİMLERİYLE İLGİLİ TÜM HABER VE ANALİZLERİ

Gölbaşı'ndan gelen Bünyamın Koyuncu, AKP'nin Ankara'da düzenlediği hiçbir mitingi kaçırmadığını söyledi. Bugünkü mitingde kalabalığın az olması onun da dikkatini çekmiş: "Ankara'daki patlamanın da etkisi var. İnsanlar bombadan korkuyor" diye konuştu.

Bünyamin Koyuncu, AKP'nin tek başına iktidar olacağını düşünüyor ama olamama ihtimalini de gözardı etmiyor.

'Ülke de biz de yorulduk'

Tam bu sırada eski Ülkücü olduğunu söyleyen amcasının oğlu Sadık Koyuncu söze karıştı: "Yüzde 100 tek başına iktidar olacağız. Ama olamazsak da artık koalisyon kurulsun. Ülke de biz de yorulduk. HDP hariç, CHP'yle de MHP'yle de olur. Ülke önünü görsün."

Olası bir koalisyon için CHP de, MHP de çeşitli şartlar öne sürüyor. Bunlardan biri de Cumhurbaşkanı Recep Tayyıp Erdoğan'ın yasal sınırlara çekilmesi. AKP seçmeni bu noktada ortak bir tavır göstermiyor.

Sadık Koyuncu, "Erdoğan sert ama mert. Ne bu kadar öne çıksın, ne de 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer gibi kenarda dursun" dedi.

TIKLAYIN: KAYSERİ İŞ DÜNYASININ ÖNCELİKLİ TERCİHİ TEK PARTİ İKTİDARI

Cebeci'den mitingi izlemeye gelen Reşat Pars, 1 Kasım sonuçlarının 7 Haziran'dan farklı olmayacağını, MHP'ye giden oyların da önemli bir kısmının geri dönmediğini savundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı "çok sevdiğini" ifade eden Pars, "7 Haziran'da sürekli alanlarda olması iyi olmadı. Bize oy kaybettirdi. Bu kadar ortalıkta olmamalı" görüşünü dile getirdi.

Pars, olası bir koalisyon için MHP'yi daha sıcak buluyor. Diğer yandan çok gönüllü gibi görünmese de CHP'yle olmasına da itiraz etmiyor.

Altındağ'dan mitinge gelen ve Pars'la birlikte duran Arif Akdemir ise CHP'yle neden olmayacağını, "Ateşle barut yan yana gelir mi" diye sorarak açıkladı.

'Rahmetli Ecevitçiydim'

Telif hakkı Sinan Onus

Sincan'da oturan seçmenlerden Kani Akbaba ise Erdoğan'ın aktif olmasından rahatsız olmayan seçmenlerden. One göre Cumhurbaşkanı daha aktif olmalı.

Akbaba, eski DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit vefat etmeden önce oyunu ona verdiğini, daha sonra AKP'ye vermeye başladığını aktardı ve "Benim gibi biri AKP'ye oy veriyorsa CHP'yle koalisyon olmasında hiçbir sorun yok" dedi.

TIKLAYIN: ECONOMIST'İN SEÇİM YORUMU: SULTAN ZORDA

AKP Sincan mitingine katılan seçmenlerin önemli bir kısmı "tek başına iktidar geliyor" diye konuşsa da sohbet biraz ilerleyince "kesinlikle olur" diyemiyor.

Akbaba da iktidar istiyor ama olacağından emin değil.

Image caption 'Atanamayan öğretmen' Dilek Bıyıklıoğlu geçmişteki başörtüsü sorunundan CHP'yi sorumlu tutuyor.

"Atanamayan" öğretmen Dilek Bıyıklıoğlu ise tek başına iktidarı kesin görüyor. Olası bir koalisyonda ise CHP'yi kesinlikle istemiyor.

Bıyıklıoğlu, şöyle konuşuyor:

"Ne çektiysek CHP'den çektik. Ben başörtülüyüm ve atanamadım. Şimdi bir devlet kurumunda sözleşmeli çalışıyorum."

AKP'nin 13 yıldır iktidarda olduğunu, başörtüsünün artık sorun olmadığını anımsattığımda ise Bıyıklıoğlu, şu an bir devlet kurumunda sözleşmeli çalıştığını söylüyor ve "Ama 2-3 yıldır serbest. Ben mezun olduğumda değildi. Bunun sorumlusu 28 Şubat ve CHP" yanıtını veriyor.

İlgili haberler