Mısır'da düşen Rus yolcu uçağından 'kurtulan yok'

Telif hakkı EPA

Mısırlı yetkililer bu sabah Şarm el Şeyh'ten havalandıktan kısa süre sonra 224 yolcu ve mürettebatıyla düşen Rus uçağından kurtulan olmadığını açıkladı.

Kalkıştan kısa süre sonra düşen Rus Kogalymavia Havayolları'na ait uçağın enkazına, Sina Yarımadası'nın kuzeyindeki dağlık Hassana bölgesinde, el Ariş kentinin 70 km güneyinde ulaşıldı.

Reuters'a konuşan Mısırlı bir kurtarma görevlisi bazı yolcuların koltuklarında emniyet kemeri bağlı bir halde otururken ölmüş olduklarını açıkladı.

Bir diğer yetkili de cesetlerin birçoğunun yanmış olduğunu söyledi.

İsminin açıklamasını istemeyen yetkili 'uçağın ikiye bölündüğünü, kuyruğa yakın ufak parçanın yanıp, gövdenin ise bir kayaya çarparak parçalandığını' belirtti.

Telif hakkı AP

Yaklaşık 4 km'lik bir alana yayılan enkazda uçağın karakutusuna da ulaşıldı.

Airbus A-321 tipi yolcu uçağı Rusya'nın St. Petersburg kentine gitmek üzere havalanmıştı.

KGL 9268 sefer sayılı uça, kalkıştan 23 dakika sonra, yaklaşık 9 bin 500 bin metre yükseklikte radardan kaybolmuştu.

Uçaktaki 217 yolcudan 138'inin kadın, 17'sinin 2-17 yaşlarında çocuk olduğu açıklandı.

Tamamına yakını Rus turist

Telif hakkı EPA

Mısırlı yetkililer uçaktaki yolculardan 214'ünün Rusya vatandaşı, 3'ünün ise Ukrayna vatandaşı olduğunu açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, olayla ilgili olarak özel soruşturma açılması emrini verdi. Ulaştırma Bakanı Maksim Sokolov başkanlığında bir ekip Mısır'a gitti.

Kaza nedeniyle 1 Kasım Rusya'da ulusal yas günü olarak ilan edildi.

Rus yetkililer, Kogalymavia Havayolları hakkında kamu davası açıldığını da duyurdu.

Sibirya'nın batısında kurulmuş ve kısa adı Kolavia olan havayoluna ait uçaklar, Metrojet markasını taşıyor.

Kogalymavia Havayolları'nın sözcüsü, uçağın bakımının tam yapıldığını ve pilotun da 12 bin saatlik uçuş tecrübesi olduğunu belirtti, kazada "pilotaj hatası" görmediklerini açıkladı.

Telif hakkı Reuters
Image caption Kogalymavia Havayolları, uçaklarında Metrojet markasını kullanıyor.

Uçaktakilerin yakınları için St. Petersburg'daki Pulkovo Havalaanı'nda yardım merkezi kuruldu.

Mısır Başbakanı Şerif İsmail'in ofisinden yapılan açıklamada, düşen uçakla ilgili bir "kriz komitesi" oluşturulduğu belirtildi.

Yerel televizyonlar olay yerine 50'den fazla ambulansın gönderildiğini duyurdu.

IŞİD'den "Biz düşürdük" iddiası

Irak Şam İslam Devleti Örgütü (IŞİD), yolcu uçağınının Sina'daki kolları tarafından düşürüldüğünü iddia ederek bir video yayınladı.

Ancak bu iddia Mısırlı yetkililerce yalanlandı.

Rus Ulaştırma Bakanı Sokolov da "Bu tarz iddialar doğru kabul edilemez. Uçağın vurulduğuna dair herhangi bir belirti yok" dedi.

Güvenlik uzmanları da IŞİD'in elinde uçağın seyrettiği yükseklikte hareket halindeki bir hedefi vurabilecek kapasitede bir silah olmadığını tahmin ediyor.

Telif hakkı Reuters

Uçakların hareketlerini takip eden Flight Radar 24 sitesinden Mikail Robertson BBC'ye yaptığı açıklamada uçağın aniden alçalmaya başladığını belirtti.

Uçağın en son 9 bin 500 metrede seyrettiğini söyleyen Robertson, radardan kaybolmadan önce 1 dakika içinde 1500 metre irtifa kaybettiğini iletti.

Mısırlı havacılık yetkilisi Ayman al-Mukadem AP haber ajansına, uçağın pilotunun kalkıştan sonra kuleye teknik sorun yaşadıklarını ilettiğini söyledi.

IŞİD'in elinde uçağın seyrettiği yükseklikte hareket halindeki bir hedefi vurabilecek kapasitede bir silah olmadığı tahmin ediliyor.

Lufthansa rotasını değiştiriyor

Alman Lufthansa Havayolları, uçağın düşme nedeni netlik kazanana kadar Sina Yarımadası üzerinden uçmayacaklarını açıkladı.

Air France ise soruşturmayı takp ettiklerini belirtmekle yetindi.

British Airways ve Easyjet de rotalarının sıklıkla kontrol edildiğini ve şu an için Şarm el Şeyh rotasını değiştirmeye gerek duymadıklarını bildirdi.

İlgili haberler