Le Monde: Erdoğan'a Türkiye'nin efendisi olarak kalma fırsatı

Telif hakkı AP

Fransa'nın en büyük gazetelerinden Le Monde, 1 Kasım seçimlerinin sonucuna geniş yer ayırdı.

Gazetenin başyazısında da "Türkiye'de Erdoğan kendi otoriter yönelimini sürdürebilmek için yeniden vesile buldu" ifadeleri yer aldı.

Yazıda "AKP'nin patronu her gün kutuplaştırdığı ve halkın yarısının kendisine şiddetle karşı olduğu 75 milyon nüfuslu ülkenin kontrolünü yeniden ele geçirdi" deniyor.

Cumhurbaşkanının "güzel bir kişisel başarıyı cebine attığını" yazan gazete, "(Meclisteki) çoğunluk Erdoğan'a Türkiye'nin efendisi olarak kalma ve ülkeyi giderek daha otoriter ve endişe verici bir biçimde yönetme fırsatı sağlayacak" dedi.

TIKLAYIN - TİMES: ERDOĞAN SİYASETİN HOUDİNİ'Sİ

Seçim sonuçlarının Suriye'deki iç savaş, göçmen krizi, NATO ülkeleri ve Avrupalı ortaklarıyla ilişkiler üzerinde Türkiye'ye en ihtiyaç duyulan noktada etkileri olacağını savunan Le Monde, Erdoğan'ın Haziran ayında koalisyona işaret eden sonuçlardan memnun olmadığını belirtti.

Başyazıda "Cumhurbaşkanı bunu reddetti. Yeni bir oy pusulası çağrısı yaptı ve Anayasa maddelerine aykırı olarak kendisi tek bir hedef için kampanya yürüttü: Gerilim stratejisi." ifadeleri kullanıldı.

TIKLAYIN - GUARDİAN: TÜRKLER AĞIR BİR BEDEL ÖDEYEBİLİR

Ülkede son aylardaki şiddet ortamından, HDP'ye yönelik tehdit ve saldırılardan söz eden gazete "Cumhurbaşkanı, karşıtlarını hain ve terrörist şeklinde tanımlayan bir ton kullandı. Bu strateji işe yaradı. Korku ikliminde Türk seçmen, Kürtler de buna dahil, istikrar için oy kullandı" dedi.

Erdoğan'ın halkı kutuplaştırdığını belirten Le Monde, "Laikler dindarlara karşı, Türkler Kürtlere karşı, Sünniler Alevilere karşı ve kentli elitler Anadolulu muhafazakarlara karşı" dedi.

"Erdoğan'ın Türkiyesi, cumhurbaşkanının siyasi seçimleri ve Ortadoğu'daki kaos nedeniyle büyük oranda istikrarsız bir ülke profile sunuyor" denen başyazıda, Avrupa'nın göçmen krizi konusunda güçlü bir pozisyonda olan Erdoğan'a ihtiyacı olduğu da belirtildi.

Liberation: 'Yeni Sultan' olarak tanımlanan Erdoğan ve AKP'nin zaferi

Erdoğan'ın seçim kampanyası süresince "tek devlet, tek parti" mesajı verdiğini yazan sol eğilimli Liberation, karşıtlarının "yeni sultan" olarak tanımladığı cumhurbaşkanının iddiasını bu seçimle kazandığını belirtti.

Gazetenin Ankara'ya gönderdiği muhabirinin kaleme aldığı yazıda "Erdoğan kamuoyunun nabzını tutan güçlü bir siyaset kurdu. Popülist vurguları kullanmayı, kalabalıkları duygulandıran kelimeleri bulmayı, din ve halkın dilini rakiplerinden çok daha iyi biliyor" denildi.

Erdoğan'ı destekleyen muhafazakâr ve dindar seçmenin ülkenin sosyolojik çoğunluğu olduğunu yazan gazete "Erdoğan 'onlar' (laikler, milliyetçiler, Kürtler, Aleviler ve batılılar) ile 'biz' (dindarlar, yurtsever Türkler ve Sünniler) söylemiyle muhalefete karşı ustaca oynuyor" dedi.

Le Figaro: Erdoğan iddiasını kazandı

Sağ eğilimli Le Figaro gazetesi ise İslami muhafazakar Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın partisinin son seçimlerde başarıya ulaştığını yazdı.

Haberde "Erdoğan Haziran ayında kaybettikleri çoğunluğu kendisine söz verdiği gibi geri kazandı" ifadeleri yer aldı.

Ranj Alaaldin isimli bir araştırmacının görüşlerine yer veren gazetede "AKP'nin yarattığı korku ve belirsizlik iklimi seçmeni ondan başkasına oy vermemeye itti" denildi.

Alaaldin "Bu, uzun vadede Türkiye ve bölgeye pahalıya mal olacak. Erdoğan'ın oyunu PKK ve Kürt nüfusuyla barış sürecini yok etti. Bu Kürt gerilla savaşının güçlenmesine ve radikal kanadın siyasi süreçtense askeri mücadeleyi tercih etmesine neden olabilir" dedi.

L'Express: Erdoğan'ın süper başkanlık rüyası

L'Express gazetesi ise "Seçim zaferinden sonra Erdoğan süper başkanlık rüyası görüyor" başlıklı haberinde Erdoğan'ın partisinin yüzde 50'ye yakın oy aldığını okurlarına duyurdu.

Gazetede "13 yıldır parlamentoda sahip oldukları çoğunluğu kaybettikleri ve Erdoğan'ın süper başkanlık kurma hayalini garaja çeken Haziran seçimlerinin rövanşını aldığı" yazıldı.

Gazete Kürtlerin seçimin en büyük kaybedeni olduğu görüşüne de yer verdi.

Türkiye'de borsanın siyasi istikrarı alkışladığını belirten gazete, Türk lirasının seçim sonrası değer kazanmasından söz etti.

İlgili haberler