ABD'yi işgale çağıran Iraklı politikacı Ahmet Çelebi öldü

Telif hakkı AP

ABD'nin ülkesini işgal etmesinde önemli rol oynayan Iraklı politikacı Ahmet Çelebi 70 yaşında öldü.

Ahmet Çelebi'nin, başkent Bağdat'taki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybettiği bildirildi.

Zengin bir aileden gelen, laik ve Şii bir siyasetçi olan Ahmet Çelebi, Saddam Hüseyin'in iktidarda olduğu yıllarda uzun süre İngiltere'de ve ABD'de sürgünde yaşamıştı.

Ahmet Çelebi, eski Irak lideri Saddam Hüseyin'in devrilmesi için ülkesinin işgal edilmesini gerektiğini savunmuştu.

Çelebi, Irak'ın kitle imha silahlarına sahip olduğunu söyleyerek ABD'ye yanlış bilgi vermiş, daha sonra Amerikalıları kandırdığını itiraf etmişti.

Pişman değildi

Irak'ın 2003'te işgalinin ardından, ABD'de Bush yönetiminden birçok isim Çelebi'nin Irak'ı yönetmesi gerektiğini söylemişlerdi.

Çelebi hem geçici Irak yönetiminde petrol bakanı olarak görev yapmış, hem de Baas Partisi yetkililerinin yönetimden uzaklaştırılması politikalarının uygulayıcısı olmuştu.

Ancak ABD'nin Irak'ta işgal sonrası yaşadığı sorunlar yüzünden, Washington yönetimi nezdinde gözden düşmüştü.

BBC muhabiri Jim Muir ise Ahmet Çelebi'nin Irak siyasetinin en tartışmalı ve renkli figürlerinden biri olduğunu söylüyor.

Jim Muir, Çelebi'nin Amerikalıları, ülkesinin işgalinde ve düşmanı Saddam Hüseyin'in devrilmesinde oynadığı rol nedeniyle hiçbir zaman pişmanlık duymadığını söylüyor.

Muir'in dikkat çektiği bir diğer nokta da, Çelebi'nin Irak'ta, hem Araplar hem de Kürtler ile arasının iyi olması, ABD'nin tavrına karşın İran'la da iyi ilişkilerini koruması.

Jim Muir'e göre Çelebi Bağdat'ta, Irak'ta farklı gruplar arasında köprü olabilecek az sayıda liderden biri olarak özlenecek.