Tecavüzden suçlu bulunan Uber şoförüne müebbet hapis

Telif hakkı AFP

Hindistan'da taksi çağırmak için kullanılan akıllı telefon uygulaması Uber'in bir şoförü, bir yolcuya tecavüz etmekten suçlu bulunup ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Başkent Yeni Delhi'de yaşanan olayda sürücü Shiv Kumar Yadav, adam kaçırmaktan ve tecavüzden bahsetmesi halinde ona zarar vermekle tehdit etmekten de suçlu bulundu.

Kararı onaylayan hakim Yadav'a en yüksek cezayı vererek sürücünün ölene kadar tutuklu kalacağını açıkladı.

Şoför Aralık ayında 26 yaşındaki kadın müşteriyi tenha bir bölgeye götürerek tecavüz etmişti.

Olayın ardından Uber ve diğer internet tabanlı taksi uygulamaları, şoförlerin gerekli sabıka kontrollerini yapmamakla suçlanmış ve bu uygulamalar birkaç aylığına yasaklanmıştı.

Uber yaşanan olayla ilgili özür dilemiş ve "kontrolleri sıkılaştırmaları gerektiği" itirafında bulunmuştu.

Tecavüze uğrayan kadın Uber'in merkezinin bulunduğu ABD'de de şirket hakkında dava açmış ancak olay mahkeme dışında çözümlenmişti.

Avukatı Yadav'ın suçsuz olduğunu iddia ederek temyize gideceklerini açıkladı.

'Cezaların artırılması işe yaramadı'

Hindistan'da tecavüz olayları, 23 yaşındaki bir kadın öğrencinin Aralık 2012'de bindiği minibüste toplu tecavüze uğrayıp öldürülmesinden bu yana daha çok gündemde.

Olay uluslararası boyutta tepki yaratmış, ardından Hindistan'da kadınlara yönelik cinsel şiddet suçlarına yönelik cezalar artırılmıştı.

Ancak ülkedeki gazeteciler yeni yasalara rağmen ülkedeki tecavüz vakalarının azalmadığını ve 2012'den bu yana ciddi suçlar işlendiğini bildiriyor.

Geçen ay başkent Delhi'de aynı gün iki çocuğun tecavüze uğraması büyük tepki yaratmıştı.

Yine geçen ay başka bir çocuk tecavüze uğradıktan sonra delici bir cisimle yaralanarak bir demiryolu kenarına terk edilmişti.

60'a yakın ülkede 300'den fazla kentte hizmet veren Uber, Hindistan'daki mahkeme kararının ardından henüz bir açıklama yapmadı.

İlgili haberler