‘5. Parti’ senaryosu ne kadar gerçekçi?

Telif hakkı EPA

1 Kasım seçimleri öncesi Ankara'da en çok konuşulan siyasi senaryolardan biri, "5. Parti"ydi. Meclis'te temsil edilebilecek bu partinin AKP içinden çıkabileceği konuşuluyordu.

Ancak AKP'nin seçimi beklenmedik şekilde yaklaşık yüzde 49,5 oyla kazanarak yeniden tek başına iktidara gelmesinin ve 317 milletvekili çıkarmasının ardından, "5. Parti" senaryosu başka şekilde konuşulur oldu.

1 Kasım seçimleri öncesi AKP’yi yüzde 47 bandında gösteren ve bu tahminle seçim sonuçlarına en yakın oranı veren A&G araştırma şirketinin sahibi Adil Gür, CNN TÜRK'te katıldığı bir programda şu ifadeleri kullandı:

"Görünen o ki şayet muhalefet partilileri 1 Kasım seçimlerini doğru okumazsa 5. parti muhalefetin göbeğinden çıkacak."

Gür ayrıca bu senaryonun "çok yakında" gerçekleşeceğini de iddia etti.

'Hiçbir MHP milletvekili istifa etmez'

1 Kasım seçimlerinin en büyük mağlubu, oy oranı yüzde 16'dan yüzde 12'ye, milletvekili sayısı da 80'den 40'a gerileyen MHP'ydi. Seçimin hemen ardından '5. Parti'nin MHP’nin içinden çıkacağı' şeklinde yorumlar yapıldı.

Kimi uzmanlar ise bunu çok mümkün görmüyor. Onlardan biri de, Yeniçağ gazetesi yazarı Doç. Dr. Kürşad Zorlu.

BBC Türkçe'ye konuşan Zorlu, MHP listelerinden Meclis’e giren vekillerin tümünü tanıdığını ve hiçbirinin böyle bir oluşumda yer almayacağını söylüyor.

SETA (Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları) direktörlerinden Nebi Miş de Meclis’te 1 Kasım’da ortaya çıkan aritmetik nedeniyle "5. Parti" iddialarının gerçekleşmesine çok ihtimal vermiyor.

AKP’li Tunç: Böyle giderse MHP'den çıkar

AKP’nin önemli kurmaylarından İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop ise öncelikle "5. Parti" senaryolarını doğru bulmadığını söylüyor.

Telif hakkı hurriyet.com.tr

Şentop, siyasetin kendi rayında yürümesinden yana olduğunu, milletvekillerinin seçildikleri partilerde kalmaları gerektiğini vurguluyor.

AKP Bartın Milletvekili, Siyasi ve Hukuk İşleri Başkan Yardımcısı Yılmaz Tunç’un "5. Parti" senaryosuna tepkisi ise "safsata" şeklinde.

Tunç, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin seçim öncesi yaptığı "Siyaseti açmak, normalleştirmek için 5. parti meclis içinde kurulabilir. Geçmişte çok örnekleri vardır" açıklamasını hatırlatıyor ve ekliyor:

"5. Parti diyen, barajı aşamıyordu. Tabanını kaybetti MHP. Bu politikayla devam ederse, 5. Parti, MHP’nin içinden çıkar” diyor.

MHP’li Yalçın: Ana gövde hep ayaktadır

BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın ise "5. Parti"nin kendi içlerinden çıkacağına yönelik iddiaları reddediyor. Bir sıkıntıları olmadığını söylüyor, 46 yıllık bir hareket olduklarını hatırlatıyor:

"Bünyeden kopuşlar olur, zaman zaman da olmuştur. Ama ana gövde hep ayaktadır. Ana gövdenin bitebilmesi için fikri anlamda son bulması lazım."

Telif hakkı SINAN ONUS

Olağanüstü kongreye de gitmeyeceklerini söyleyen Yalçın, "Bizimki olağan kongredir. Demokratik usulle yaparız kongremizi. Aday olmak isteyen varsa çıkar olur" diyor.

İlgili haberler