Erdoğan: Önümüzdeki dönem sonuç alma dönemi

Telif hakkı AFP

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 Kasım seçimleri sonrası oluşan tabloyla ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Yeni Meclis'in önceliğinin yeni bir anayasa hazırlanması olması gerektiğini vurgulayan Erdoğan PKK ile mücadele konusunda da, "Önümüzdeki dönem konuşma-tartışma dönemi değil, sonuç alma dönemidir" dedi.

Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda muhtarlara seslenen Erdoğan, "Türkiye Gezi olaylarıyla ilk kıvılcımı çakılan, 17-25 Aralık darbe girişimiyle bir adım öteye taşınan, bölücü terörle daha da tırmandırılan zor bir dönemi artık geride bırakıyor" dedi.

TIKLAYIN - KALIN: BAŞKANLIK İÇİN REFERANDUM YAPILABİLİR

TIKLAYIN - ERDOĞAN: MİLLİ İRADE İSTİKRARI SEÇTİ

TIKLAYIN - COCKBURN: TÜRKİYE ARTIK ERDOĞAN'IN DEVLETİ

Erdoğan PKK ile mücadele konusunda, "Terör örgütü silahlarını bırakıp gömene kadar, tüm elemanları teslim olmak veya ülke dışına çıkmak suretiyle tasfiye oluncaya kadar bu mücadele devam edecek" diye konuştu.

Kanla, canla, hendekle mücadele etmeye çalışmanın millete en büyük ihanet olduğunu söyleyen Erdoğan, HDP'ye de adını anmadan tepki gösterdi.

"Bölücü terör örgütü ve onun güdümündeki parti çok kötü bir sınav vermektedir" diyen Erdoğan, devletin "Kürt insanına değil, teröriste kurşun sıktığını" söyledi ve ekledi:

"Mehmetçiğime, polisime, köy korucusu kardeşime kim silah sıkıyorsa, bunun bedelini ödeyecektir."

'Siyaset mühendisliği dayatılmaya çalışıldı'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 1 Kasım seçiminin "7 Haziran seçimlerinin tekrarı mahiyetinde bir erken seçim" olarak nitelendirdi.

Erdoğan, Türkiye'de 7 Haziran sonrası yüzde 41 oy almış bir parti yok sayılarak siyaset mühendisliğinin dayatılmaya çalışıldığını söyledi. Seçimn sonucunu ise şöyle özetledi:

"Millet 'Ben koalisyon istemiyorum, güçlü bir tek parti iktidarı ile yoluma devam etmek istiyorum' mesajı verdi."

"Temenni ederim yeni dönemde muhalefet anayasa hazırlıklarına katkı verir, partiler bunu beraber halleder. Engelleyici tavra girenler hesabını 4 sene sonraki seçimde verir."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
AFP

'Yeni anayasayı engelleyenler hesabın verir'

Erdoğan 1 Kasım'ın en önemli mesajlarından birinin de, Türkiye'nin bir an önce yeni anayasa meselesini çözmesi olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı sözlerini şöyle sürdürdü:

"Temenni ederim ki yeni dönemde muhalefet partileri bu yeni anayasa hazırlıklarına katkı vermekten çekinmezler, partiler bunu beraber masaya oturmak suretiyle hallederler. Engellemenin peşinde olan partiler bu anlayışlarından vazgeçmelidir diye düşünüyorum. Engelleyici tavır içine giren herkes bunun hesabını da 4 sene sonra yapılacak seçimde yine verir."

'Bu vatanı dar ederiz'

Cumhurbaşkanlığı makamına hakaret edilemeyeceğini, Cumhurbaşkanına 'Katil' denemeyeceğini belirten Erdoğan, "Biz kucaklamayı çok iyi biliriz. Yeter ki karşımızdaki de bizi kucaklamayı bilsin...Bize bu vatanı dar etmeye çalışanlara, kusura bakmasınlar bu vatanı dar ederiz." diye konuştu.

İlgili haberler