İbrahim Kalın: Başkanlık için referandum yapılabilir

Telif hakkı hurriyet

Cumhurbaşkanı sözcüsü İbrahim Kalın, Başkanlık Sistemi tartışmalarının sağlıklı olduğunu ve konunun gelecek aylarda tartışılacağını ifade ederek "Bu tartışma milletten bağımsız elbette düşünülemez. Bunun mekanizması referandumsa referanduma gidilir" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bir basın toplantısı düzenleyen Kalın, Başkanlık Sistemi konusunda 1 Kasım seçim sonuçlarını da dikkate alarak konunun millete sorulacağını ve bir karara varılacağını kaydetti.

Kalın, konunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın şahsi konusu olmadığını da ifade ederek "Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan’ın böyle bir şeye ihtiyacı yok. Tayyip Erdoğan zaten tarihe geçmiş bir liderdir. En verimli siyasi yönetim biçimi nedir tartışması, Türkiye için sağlıklı bir tartışmadır" dedi.

1 Kasım öncesindeki seçim kampanyalarında Cumhurbaşkanı'na eleştiriler yönelten siyasi liderlere de tepki gösteren Kalın, "Cumhurbaşkanlığı'na saldırararak siyaset yaptığını zannedenlerin hesapları boşa çıkmıştır" vurgusunu yaptı.

'Terörle mücadele kararlılıkla devam edecek'

Kalın, PKK ve Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı güvenlik güçlerinin devam eden operasyonlarına dair de bilgi verdi.

Bugüne kadar 20 bin kişiye IŞİD'le bağlantılı oldukları gerekçesiyle ülkeye giriş yasağı konulduğunu belirten Kalın, 2 bin kişinin sınır dışı edildiğini, bin kişinin ise örgütle bağlantılı olduğu şüphesiyle gözaltına alındığını söyledi.

Kalın, PKK konusunda ise "PKK’nın yaptığı terör hadiseleri, saldırıları herkesin malumudur. Gerek doğuda gerekse ülkemizin diğer noktalarında güvenlik-özgürlük dengesini sağlamak için gerekli tedbirler alındı, Alınmaya da devam edilecektir" dedi.

İlgili haberler