Putin'den Erdoğan'a tebrik telefonu

Telif hakkı AP

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı telefonla arayarak AKP'nin yeniden tek başına iktidar olması nedeniyle tebrik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da, bir Rus yolcu uçağının geçen hafta Mısır'da düşmesi sonucu 224 kişinin hayatını kaybetmesi nedeniyle Putin'e taziyelerini iletti.

Kremlin'den yapılan açıklamada iki lider arasındaki telefon görüşmesinde Rusya ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin ele alındığı belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

''Telefon görüşmesi sırasında Rusya ile Türkiye arasındaki işbirliğiyle ilgili bazı konular ele alındı ve Aralık ayında yapılacak üst düzey işbirliği konseyi toplantısının hazırlık süreci ele alındı. İki ülke arasındaki siyasi diyaloğun devam ettirileceği ve ekonomik ilişkilerin geliştirileceği teyit edildi.''

Antalya'da görüşecekler

Erdoğan ve Putin, Suriye'deki son durumu ve Viyana'da geçen hafta yapılan uluslararası Suriye toplantısının sonuçlarını da görüştü. Liderler, Suriye konusunda siyasi diyaloğun sürmesi gerektiği konusunda görüş birliğine vardı.

İki lider Antalya'da 15-16 Kasım'da organize edilecek G20 Zirvesi'nde de ikili bir görüşme yapacak.

Putin yaklaşık bir buçuk ay önceki Moskova ziyareti sırasında Erdoğan'a, 1 Kasım seçimleri için başarı dilemişti.

Rusya'nın 30 Eylül'de Suriye'de hava saldırılarına başlaması ve Rus savaş uçaklarının Türk hava sahasını ihlali iki ülke ilişkilerinde gerginliğe yol açmış, Erdoğan Putin'e "kırgın" olduğunu söylemişti.

İlgili haberler