Sudan'da Rus yapımı kargo uçağı düştü: En az 36 ölü

Telif hakkı AP

Güney Sudan'ın başkenti Juba'daki havalimanından kalkan Rus yapımı kargo uçağı saniyeler sonra düştü.

AFP haber ajansına bilgi veren kurtarma ekipleri en az 36 kişinin cesedine ulaşıldığını açıkladı. Rus yapımı Antonov-12 kargo uçağı havalandıktan saniyeler sonra Beyaz Nil Nehri'deki bir adaya çakıldı.

Güney Sudan Kızıl Haç yetkilisi Majju Hillary "Şu ana kadar 36 ceset toplanarak hastanelere taşındı" dedi. Hillary tüm kurbanların uçakta bulunan yolcular olduğunu söyledi. Uçağın enkazından iki kişinin canlı kurtulduğunu ancak birinin daha sonra hayatını kaybettiği söyleyen Hillary, ölü sayısının artabileceğini ifade etti.

Hillary "Ölü sayısını tam olarak kestiremiyoruz. Enkaz oldukça ağır ve kaldırmak için büyük makineler gerekiyor" dedi. Ermenistan Dışişleri Bakanlığı ise uçakta bulunan 5 Ermeni mürettabatın hayatlarını kaybettiğini açıkladı.

Associated Press Ajansı'na konuşan Bashir Yashin isimli bir görgü tanığı ise uçağın pazar yerine doğru düşmeye başladığını gördüğünü, ancak pilotun son anda uçağın burnunu çevirmiş olabileceğini söyledi.

Uçağın parçalarının Nil Nehri'nin doğu kıyısındaki evlerin ve insanların üstüne düştüğü belirtiliyor.

Güney Sudan Devlet Başkanlığı sözcüsü Ateny Wek Ateny uçağın Yukarı Nil bölgesinde Paloch petrol sahalarına gittiğini açıkladı.

"Uçak kapımın önüne düştü"

AFP'ye konuşan çiftçi İbrahim Muhammed uçağın evinin yakınına düştüğünü ve enkazın çevreye dağıldığını söyledi. Dört çocuğunun evde olduğunu ama zarar görmediğini anlatan Muhammed "Büyük bir gürültü koptu, uçak inmeye başladı ve benim kapımın dibine düştü" dedi. Uçağın tekerleklerinden birinin evin içine girdiğini ifade eden çiftçinin ailesinden kimse yaralanmamış.

Güney Sudan'da kargo uçakları malların yanı sıra yolcu da taşıyor. Polis uçakta kaç yolcunun bulunduğu konusunda bilgileri olmadığını açıkladı. Ülkedeki Birleşmiş Milletler Barış Gücü arama ve kurtarma operasyonuna yardım ediyor.

İlgili haberler