ABD: YPG'ye değil Arap Koalisyonu'na silah yardımı yapıyoruz

Telif hakkı AFP

ABD, eğit-donat programının başarısızlığa uğramasının ardından devreye soktuğu Suriye'deki muhaliflere silah ve mühimmat desteği sağlama stratejisini genişletmeye hazırlanıyor.

Ekim ayında oluşturulan ve Kürt YPG güçleri ile Suriye Arap Koalisyonu'nun birlikte hareket etmesini sağlayan Suriye Demokratik Güçleri'ne Washington'dan daha fazla silah desteği gelecek.

Ancak ABD'nin IŞİD'e yönelik operasyonlarının koordinasyonunu Bağdat'tan sağlayan Albay Steve Warren, Suriye Demokratik Güçleri içerisinde sadece Arap Koalisyonu'na silah desteği verdiklerini ve yine sadece bu grubu desteklemeyi sürdüreceklerini yineledi.

Warren, Bağdat'ta gerçekleştirdiği video konferansta gazetecilerin "YPG'ye silah yardımı olacak mı?" sorusuna ise "YPG'ye bugüne kadar hiç silah yardımı yapmadık ve yapmayacağız" diye yanıt verdi.

Albay Warren, Suriye Demokratik Güçleri'nin ülkenin kuzeydoğu bölgesindeki Haseke yakınlarında bulunan El Havle kentinde IŞİD'e karşı önemli kazanımlar elde ettiğini ve bir anlamda rüştünü ispatladığını ifade etti.

TIKLAYIN - SURİYE DEMOKRATİK GÜÇLERİ NE ZAMAN, NASIL OLUŞTURULDU?

Warren, IŞİD karşıtı yeni oluşumun 255 kilometre karelik alanı IŞİD'in elinden aldığını söyledi.

ABD, Ekim ayı sonunda da Suriye Demokratik Güçleri'ne 50 ton silah ve mühimmat yardımı yapıldığını açıklamıştı.

Kürt YPG güçleri o dönemde yardımın kendilerine ulaştığını söylerken, Washington'dan gelen açıklamalarda silah desteğinin Arap Koalisyonu'na yapıldığı belirtilmişti.

TIKLAYIN - ABD HASEKE'YE 50 TON SİLAH VE CEPHANE İNDİRDİ

Hava desteğiyle ilerlediler

Telif hakkı AFP
Image caption ABD'nin Bağdat'taki IŞİD karşıtı operasyonlar koordinatörü Albay Warren, silah yardımına devam edeceklerini söyledi.

Suriye Demokratik Güçleri IŞİD'e karşı ilerlerken ABD'nin de hava desteği sağladığını ifade eden Warren, bundan sonrası için de işbirliğinin devam edeceğini ifade etti.

"Taktiksel anlamda çok büyük bir kazanım değil. Ancak gördüklerimiz ümit verici" diyen Warren, "Daha fazla silah yardımı yapacak mısınız?" sorusuna ise "Silah ikmali konusunda cevabımız evet. Devam edeceğiz" yanıtını verdi.

Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan bir Suriye Arap Koalisyonu yetkilisi ise oluşumun bir "Amerikan icadı" olduğunu söyledi ve toplamda 4 ila 5 bin savaşçılarının bulunduğunu belirtti.

İncirlik'ten kalkan uçaklar destek verdi

Telif hakkı AFP
Image caption İncirlik'ten kalkan ve tank avcısı olarak bilinen A-10 tipi uçaklar El Havle harekatında Suriye Demokratik Güçleri'ne destek verdi.

Suriye Demokratik Güçleri'nin El Havle'deki operasyonlarına ABD'nin kısa zaman önce İncirlik askeri üssüne getirdiği ve tank avcısı olarak bilinen A-10 tipi uçaklarla destek verdiği de belirtildi.

El Havle'de toplam 17 hava operasyonu düzenlendiğini belirten Warren, yine İncirlik'ten kalkan bir adet AC-130 tipi bombardıman uçağının da operasyonlara katıldığını söyledi.

ABD daha önce yüksek irtifada uçan savaş jetleriyle IŞİD mevzilerini vuruyordu.

A-10 ve AC-130 tipi uçaklar ise daha düşük irtifada uçtukları için karadan hedeflenmesi daha kolay uçaklar olarak görülüyor ve askeri operasyonel riskin bu uçaklarda daha fazla olduğu ifade ediliyor.

TIKLAYIN - RUSYA, SURİYE'YE UÇAKSAVAR GÖNDERİYOR

İlgili haberler