Antalya'da IŞİD operasyonu: 20 kişi gözaltında

Telif hakkı AFP

15-16 Kasım'da Antalya'da düzenlenecek olan G-20 liderler zirvesi öncesinde emniyet güçlerinin düzenlediği operasyonda Irak Şam İslam Devlet'yle (IŞİD) bağlantılı olduğundan şüphelenilen kişiler gözaltına alındı.

Doğan Haber Ajansı, toplamda 20 kişinin gözaltına alındığı bilgisini geçti.

Ajansın haberinde şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda djital materyallere el konulduğu ve şüphelilerin Irak ve Suriye'deki IŞİD militanlarıyla irtibat halinde olduğu bilgisi de yer alıor.

Hafta başında bir basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, bugüne kadar 20 bin kişiye IŞİD'le bağlantılı oldukları gerekçesiyle ülkeye giriş yasağı konulduğunu belirtmişti.

Kalın, 2 bin kişinin ise sınır dışı edildiğini, bin kişinin ise yine IŞİD bağlantılı olduğu şüphesiyle gözaltına alındığını ifade etmişti.

G-20 Antalya'da düzenlenecek

Türkiye'nin dönem başkanlığını yürüttüğü G-20'nin Antalya'da düzenlenecek olan zirvesine ABD Başkanı Barack Obama ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yanı sıra diğer G-20 ülkelerinin liderleri de katılacak.

Zirvenin gündeminde küresel büyüme olsa da liderlerin Suriye ve göçmen krizi gibi konuları da Antalya'da yüz yüze görüşmesi bekleniyor.

İlgili haberler