19 bin İngiliz turist Mısır'dan dönmeye çalışıyor

Telif hakkı AFP

Rus yolcu uçağının Sina Yarımadası'nda düşmesinin ardından olayda 'bir bombanın kullanıldığı şüphesi' üzerine tahliyelerine karar verilen 19 bin İngiltere vatandaşı turist henüz ülkelerine dönemedi.

Bugün için planlanan uçuşların büyük bölümü için de durum belirsiz.

Londra merkezli havayolu şirketi easyJet, Şarm eş-Şeyh'te dönüşe geçmeyi bekleyen İngiltere vatandaşlarını taşımak üzere bugün 9 sefer yapılacağını açıklamıştı.

Ancak şirket, "Mısırlı yetkililer İngiltere'den havalanacak uçakların Şarm eş-Şeyh havalimanına inişine izin vermeyeceklerini söyledi" açıklamasını yaptı ve bugün için planlanan seferlerin sadece 2'sinin yapılabildiğini ifade etti.

Mısır Ulaştırma Bakanlığı ise uçakların inişine izin verilmediği iddiasını yalanladı ve "Binlerce kişiyi bir günde göndermek başlı başına zor bir operasyon. Herkesin gerekli prosedürleri yerine getirmesi gerekiyor. Hiçbir uçuşu iptal etmedik. Ancak havalimanımız tüm uçakları aynı anda indiremez" dedi.

BBC'ye konuşan İngiltere Ulaştırma Bakanı Patrick McLoughlin ise bugün için 20 sefer planlandığını ve Mısır'daki İngiliz vatandaşlarının büyük kısmının bu akşam ülkelerine dönmüş olacağını söyledi.

'Sadece bebeğimin sütüne izin verdiler'

Telif hakkı AFP
Image caption Şarm eş-Şeyh havalimanında güvenlik önlemleri artırıldı. İngiltere vatandaşlarının sadece 5 kiloluk el bagajlarıyla yolculuk yapmalarına izin verilecek.

Bugün İngiltere'ye doğru yola çıkan az sayıda İngiltere vatandaşının ise sadece el bagajı taşımalarına izin verilecek.

El bagajlarında herhangi bir sıvı bulundurulması da yasaklandı.

Sharm eş-Şeyh'te ülkesine dönmek için bekleyen Kate Dodd, BBC'nin sorularını yanıtlarken, "Sadece 5 kiloluk el bagajlarıyla uçağa binebileceğimiz söylendi. Elimize uçağa alabileceğimiz şeylere ilişkin bir liste verdiler. Anahtar, telefon ve bunun gibi şeyler. Ancak hiçbir şekilde sıvı madde sokamayacağımız belirtildi. Sadece bebeğimin sütünü yanımda taşımama izin verdiler" dedi.

Bomba şüphesi

Rus yolcu uçağı Cumartesi günü düşmüş ve mürettebat dahil toplam 224 kişi hayatını kaybetmişti.

Uçağın teknik arıza nedeniyle değil, bombalı saldırı nedeniyle düştüğü yönündeki şüphelerin güçlenmesi üzerine İngiltere Başbakanı David Cameron, Mısır'ın turist merkezi Şarm eş-Şeyh'e uçuşların iki yönlü olarak durdurulması talimatını vermişti.

TIKLAYIN - RUS UÇAĞI NEDEN DÜŞTÜ: 4 OLASILIK

İngiltere ve ABD yapılan açıklamalarda Metrojet için Şarm eş-Şeyh - St. Petersburg seferini yaparken düşen Airbus 321 tipi uçağın, kalkıştan önce uçağa yerleştirilen bir bombanın patlatılmasıyla düşürülmüş olabileceğini ifade etmişti.

Ancak Mısır ve Rusya açıklamalara ihtiyatlı yaklaşılması gerektiğini ifade ediyor ve her ne kadar saldırı ihtimalinin göz önünde bulundurulduğunu belirtseler de "Kesin sonuç için soruşturmanın tamamlanması beklenmeli" diyor.

İlgili haberler