Yeni Temiz Eller davası: 'Roma'nın son kralı' yargıç karşısında

Telif hakkı AFP

İtalya'nın başkenti Roma'da, yeni "Temiz Eller" vakası olarak görülen Başkent Mafyası davası başladı.

İtalya'da yıllardır görülen en büyük mafya davalarından biri olan Başkent Mafyası'nın (Mafia Capitale), kent yönetimi, işadamları ve çetelerin işbirliği içinde devletin kasasından milyonlarca euro hortumladığı iddia ediliyor.

Başkent Mafyası olarak anılan çetenin başında, geçmişte faşist NAR (Silahlı Devrimci Çekirdek) örgütüne ve ünlü Magliana Çetesi'ne de bağlı olan, "Roma'nın son kralı" lakaplı Massimo Carminati'nin bulunduğu öne sürülüyor. 1981'de polisle çatışmada tek gözünü kaybeden Carminati, geçen yıl Aralık ayında yapılan operasyonla tutuklanmıştı. Davada, Carminati ile birlikte, aralarında politikacıların, bürokratların ve işadamlarının da bulunduğu 46 kişi yargılanıyor.

Suçlamalar arasında, çöp toplama, yol tadilatı, göçmenler için barınak sağlanması gibi ihalelerde usulsüzlük yaparak kent bütçesinden milyonlarca euro hortumlamak da bulunuyor.

Telif hakkı AP
Image caption Carminati 1981'de polisle girdiği çatışmada bir gözünü kaybetmişti. (ARŞİV)

Davaya bakan savcılar, Roma'nın eski belediye başkanı Gianni Alemanno'nun da yolsuzluk ve yasadışı finansman sağlamakla yargılanmasını talep ediyor. Alemanno, mafya örgütlenmesinden 125 bin euro rüşvet almakla suçlanıyor.

Savcılığın elindeki 36 bin saatlik ses kayıtları ve video görüntüleri, çetenin işleyişini gözler önüne seriyor. Başkent Mafyası'nın "ekonomi sorumlusu" olduğu iddia edilen Salvatore Buzzi'nin dinlemeye takılan bir konuşmasında, "Göçmenler üzerinden ne kadar para kazanıyorum biliyor musun? Bu iş uyuşturucu kaçakçılığından daha karlı" dediği duyuluyor.

1990'larda siyasi yolsuzlukların ortaya çıkarıldığı Temiz Eller davasının savcısı Antonio Di Pietro, Başkent Mafyası'nın Temiz Eller davasına yol açan skandaldan daha da vahim olduğunu söylüyor. Di Pietro, "Geçmişte iki aktör vardı: rüşvet alan ve rüşvet verenler. Şimdi ise tüm sahaya yayılmış suç, şiddet, şantaj ve tefecilik var. Burada durum daha vahim çünkü sadece yolsuzluk yok, her şeyin idaresinde organize suç var" diyor.