İngiltere: Rus uçağının bombayla düşürülmüş olma ihtimali güçleniyor

Telif hakkı Reuters

BBC'ye bilgi veren İngiliz soruşturmacılar, Mısır'ın Sina Yarımadası bölgesinde düşen ve mürettebat dahil çoğu Rusya vatandaşı toplam 224 kişinin ölümüne neden olan Rus yolcu uçağının içine kalkıştan önce bomba yerleştirilmiş olması ihtimalinin oldukça güçlü olduğunu söyledi.

Uçağın kargo bölümüne giriş izni olan bir kişinin uçağın kalkışından önce bir bagajın içine bomba yerleştirmiş olabileceği ifade ediliyor.

BBC güvenlik muhabiri Frank Gardner, her ne kadar uçağın teknik arıza nedeniyle düşmüş olabileceği ihtimali tamamen gözardı edilmese de, müfettişlerin daha çok bomba ihtimali üzerinde durmaya başladığını söyledi.

Perşembe akşamı CBS radyo kanalına konuşan ABD Başkanı Barack Obama da bomba olasılığının ihtimallerden birisi olduğunu söylemişti.

TIKLAYIN - RUS UÇAĞI NEDEN DÜŞTÜ: 4 OLASILIK

Telif hakkı AFP
Image caption Düşen uçakta hayatını kaybedenlerin yakınları St. Petersbug'da düzenlenen anma törenlerine katıldı.

Cumartesi günü yaşanan olayın ardından Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Sina Yarımadası'ndaki kolu, olayı üstlenmiş ve uçağı düşürdüklerini iddia etmişti.

Ancak örgüt iddiasını destekleyecek hiçbir açıklama yapmayınca, başta Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi olmak üzere çok sayıda lider IŞİD açıklamasının propagandadan ibaret olduğunu savunmuştu.

Mısır ve Rusya: İhtiyatlı olunmalı

ABD ve İngiltere'den bomba ihtimalinin güçlendiği yönünde açıklamalar gelirken, Rusya ve Mısır, hemen bazı sonuçlara varılmaması ve soruşturmanın neticelenmesinin beklenmesi gerektiğini vurguladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözcüsü Dimitri Peskov, "Uçağa ne olduğuna dair teorilerin netleşmesi ancak soruşturmanın sağlıklı biçimde neticelenmesiyle ortaya çıkabilir" dedi.

Şarm Eş-Şeyh'e uçuşlar durduruldu

Rus havayolu şirketi MetroJet için Şarm eş-Şeyh - St. Petersbug tarifeli seferini yapan Airbus 321 tipi uçağın düşmesinin ardından çok sayıda ülke Mısır'ın turist merkezine uçuşları durdurdu.

İngiltere, Sina Yarımadası'ndaki militanların olası bir saldırı planlaması içerisinde oldukları istihbaratının elde edilmesi üzerine uçuşların durdurulması kararının alındığını açıkladı.

Mısır'a tatil için giden ve olay nedeniyle ülkede mahsur kalan İngiltere vatandaşlarının tahliyesine bugünlerde başlanması bekleniyor. Ancak yolcuların sadece el bagajı almalarına izin verilecek.

İngiltere'nin ardından Fransa ve Belçika da Şarm eş-Şeyh'e uçuşları sınırlayan ülkeler arasına katıldı. Hollanda ise vatandaşlarına Şarm -e-Şeyh havalimanını kullanmamaları çağrısını yaptı.

Alman Lufthansa havayolu şirketi bünyesindeki Edelweiss ve Eurowings şirketleri de Şarm eş-Şeyh'e uçuşları askıya alan havayolları arasında.

İlgili haberler