Mısır düşen Rus uçağı konusunda Batı'yı eleştirdi

Telif hakkı AP

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, bir Rus uçağının Sina'da düşmesine ilişkin olarak, adlarını vermeden bazı ülkeleri istihbarat paylaşmamakla suçladı.

ABD ve İngiltere ellerindeki istihbaratın düşüşe bir bombanın neden olması ihtimalinin güçlü olduğuna işaret ettiğini söylediler.

Şükri "Bu konu ilk elden bizi ilgilendiriyor" dedi.

Mısırlı bakan "Teknik düzeyde sağlanan bilgilerin medyaya verilmesi yerine bize sağlanmasını beklerdik" diye konuştu.

Mısır'dan Rusya'ya gitmekle olan Rus uçağının Sina Yarımadası'nda düşmesi nedeniyle 224 kişi öldü.

Fransız havacılık yetkilileri de BBC'ye düşüşün teknik arıza nedeniyle olmadığını söyledi.

Fransız yetkililer uçuş kayıtlarına göre bir "şiddetli, ani" bir patlama meydana geldiğini kaydetti.

Telif hakkı EPA

İngiltere yetkililerine göre, dinlenen militanlar arası konuşmalar, kalkış öncesi uçağa bir bomba konulduğunu gösteriyor.

BBC'ye bilgi veren İngiliz soruşturmacılar, Rus yolcu uçağının içine kalkıştan önce bomba yerleştirilmiş olması ihtimalinin oldukça güçlü olduğunu söyledi.

Uçağın kargo bölümüne giriş izni olan bir kişinin uçağın kalkışından önce bir bagajın içine bomba yerleştirmiş olabileceği ifade ediliyor.

Telif hakkı EPA

BBC güvenlik muhabiri Frank Gardner, her ne kadar uçağın teknik arıza nedeniyle düşmüş olabileceği ihtimali tamamen gözardı edilmese de, müfettişlerin daha çok bomba ihtimali üzerinde durmaya başladığını söyledi.

Perşembe akşamı CBS radyo kanalına konuşan ABD Başkanı Barack Obama da bomba olasılığının ihtimallerden birisi olduğunu söylemişti.

Rus uçağını IŞİD'e bağlı militanların düşürdüğü söyleniyor.

Geçen Cumartesi günü Sina'da düşen Metrojet Airbus A321 Şarm el Şeyh'den St Petersburg'a uçuyordu. Kurbanların çoğu Rus.

Telif hakkı EPA

Sina'daki militanlar uçağı nasıl düşürdüklerini söylemedi.

IŞİD Suriye'deki hava saldırıları nedeniyle hem Rusya hem de ABD'ye karşı savaş çağrısında bulunmuştu.

Cumartesi günü yaşanan olayın ardından Irak Şam İslam Devleti'nin Sina Yarımadası'ndaki kolu, olayı üstlenmiş ve uçağı düşürdüklerini iddia etmişti.

Ancak örgüt iddiasını destekleyecek hiçbir açıklama yapmayınca, başta Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi olmak üzere çok sayıda lider IŞİD açıklamasının propagandadan ibaret olduğunu savunmuştu.

Telif hakkı AP

Batı'dan bomba ihtimalinin güçlendiği yönünde açıklamalar gelirken, Rusya ve Mısır hemen bazı sonuçlara varılmaması ve soruşturmanın neticelenmesinin beklenmesi gerektiğini vurguladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözcüsü Dimitri Peskov, "Uçağa ne olduğuna dair teorilerin netleşmesi ancak soruşturmanın sağlıklı biçimde neticelenmesiyle ortaya çıkabilir" dedi.