Myanmar'da sandıklar kapandı, oylar sayılıyor

Telif hakkı EPA

Myanmar'da (Burma), 25 yıl sonra 'ilk özgür seçim' olarak nitelendirilen parlamento seçimlerinde sandıkların kapanmasıyla oyların sayımına geçildi.

Katılım oranının yüzde 80 olduğu seçimlerde, parlamento ve bölgesel meclislerin üyeleri belirlenecek.

Cunta yönetiminden sonra demokrasiye geçiş adımı olarak görülen seçimleri, cumhurbaşkanlığına aday olması yasaklanan muhalif lider Aung San Suu Kyi'nin partisi Ulusal Demokrasi Birliği'nin (NLP) kazanması bekleniyor.

Ordunun desteklediği Birlik, Dayanışma ve Kalkınma Partisi (USDP) 2011 yılından beri iktidarda. USDP, 1962'den 2011'e kadar iktidarı elinde tutan cunta yönetiminin siyasi uzantısı olarak görülüyor.

NLD partisinin Yangon'daki genel merkez binasında toplanan kalabalık gece geç saatlere kadar sonuçların açıklanmasını bekledi. Bir parti yetkilisi de kalabalığa seslenip sonuçları evlerinde izlemeleri çağrısında bulundu.

Pazar günü sandıkların açılmasıyla oy verme merkezlerinde uzun kuyruklar oluştu.

Parlamentonun dörtte biri orduda

Suu Kyi'nin seçim bölgesi Kawhmu'da Khine Soe adlı bir seçmen, "Oy verirken çok heyecanlıydım. Yanlış bir şey yapmaktan endişeleniyordum ellerim titriyordu" dedi.

Yangon'da oy kullanan seçmenlerden Wuhan Datongs da "57 yaşındayım, şüphelerim olduğu için daha önce hiç oy vermedim. Fakat bu defa seçimler adil yapılıyor ben de oyumu vermeye geldim" diye konuştu.

Telif hakkı Reuters

Myanmar'da yaklaşık 30 milyon seçmen kayıtlı. Ülkenin sivil yönetime geçtiği 2011'den bu yana düzenlenen ilk ulusal seçimde 90 partiden 6 binden fazla aday, 664 sandalyeli parlamentoya girebilmek için yarıştı.

Fakat parlamentodaki sandalyelerin yüzde 25'i, seçimle gelmeyen askeri temsilcilere ayrılıyor. Bu milletvekillerinin de USDP'yi desteklemesi bekleniyor.

Çocukları İngiltere vatandaşı olan Suu Kyi, anayasada belirtilen, ailede yabancı uyruklu olanların cumhurbaşkanı olamayacağını hükmeden yasası nedeniyle cumhurbaşkanı olamıyor.

Arakan Müslümanları oy kullanamadı

Suu Kyi'nin partisi NLD'nin parlamentoda çoğunluğu elde edebilmesi için parlamentodaki sandalyelerin yüzde 67'sini kazanması gerekiyor.

Telif hakkı EPA

Suu Kyi, Perşembe günkü konuşmasında partisinin kazanması durumunda 'kendisinin de cumhurbaşkanının üstünde olacağını' söyledi.

Oyunu, başkent Nay Pyi Taw'da 2005 yılında ordu tarafından inşa edilen bir okulda kullanan Cumhurbaşkanı Thein Sein, seçim sonuçlarını kabul edeceğini söyledi.

Bu seçimlerde Arakan Müslümanları dahil yüz binlerce kişiye oy kullanma hakkı verilmedi.

Arakanların bin yıl kadar önce Myanmar'a yerleşen Müslüman tacirlerin soyundan geldikleri düşünülüyor.

Myanmar'da askeri yönetimin ardından devlet başkanlığına gelen Thein Sein, yüzlerce tutsağın serbest bırakılması ve medyaya yönelik sansürün hafifletilmesi gibi bir dizi reform gerçekleştirdi.

Fakat ordu, Myanmar siyasetinde hala etkin bir aktör.

İlgili haberler