Myanmar: Arakan Müslümanları oy kullanamadı; seçim sonuçları bekleniyor

Telif hakkı Reuters

Myanmar'da (Burma), 25 yıl sonra 'ilk özgür seçim' olarak nitelendirilen parlamento seçiminin sonuçlarına ilişkin açıklama Pazartesi günü gün içinde yapılacak.

Cunta yönetiminden sonra demokrasiye geçiş adımı olarak görülen seçimleri, cumhurbaşkanlığına aday olması yasaklanan muhalif lider Aung San Suu Kyi'nin partisi Ulusal Demokrasi Birliği'nin (NLD) kazanması bekleniyor.

Sayıları yüzbinlerle ifade edilen Arakan Müslümanları ise bu seçimde oy kullanamadı.

Myanmar yönetimi, Arakan müslümanlarına geçici vatandaşlık sağlayan kartları şubat ayında iptal edince bu etnik azınlığın oy kullanma hakları da ellerinden alınmıştı.

Çok sayıda Müslümanın adaylığı da veto edildi.

Myanmar'da kuşaklar boyunca yaşıyor olmalarına karşın Arakanlı Müslümanlar, Bangladeş'ten gelmiş kaçak göçmenler olarak görülüyorlar.

Suu Kyi'nin partisi NLD seçimlerde parlamentonun yüzde 70'ini kazanmayı bekliyor.

Resmi sonuçların henüz küçük bir bölümü açıklanmasına karşın parti lideri Suu Kyi, kalabalığa "sanırım herkes sonucu tahmin etti" diyerek zafer kazandıklarına işaret etti.

Ülkede anayasa ordunun parlamentoda sandalyelerin yüzde 25'ini elinde tutmasını garanti ediyor.

Muhalefetin hükümet kurabilmesi için geriye kalan sandalyelerin üçte ikisini kazanması gerekiyor.

Ordunun desteklediği Birlik, Dayanışma ve Kalkınma Partisi (USDP) üyesi, Meclis Başkanı Shwe Mann, Facebook sayfasından paylaştığı mesajda parlamentodaki sandalyesini NLD'ye kaptırdığını belirtip sayfasında "Tebrikler!" yazdı.

Mann ayrıca, bugün sabah yerel saatle 06.30'da rakibinin evine gidip tebrik ettiğini kaydetti.

NLD'nin genel merkezinde sabah saatlerinde konuşan Suu Kyi de "Kazanan taraf olacak adaylarımızı tebrik etmek için biraz erken" dedi.

Telif hakkı EPA

Suu Kyi, "Sizlere, kaybeden adayların bile kazananları kabul etmesi gerektiğini hatırlatmak isterim, fakat kaybeden adayları üzmemek için provoke edilmemeleri önemli" diye konuştu. Sonuçların kısa bir süre sonra açıklanacağını belirten Suu Kyi "Ama sanırım sonuçlara dair bir fikriniz var" dedi.

Katılım oranının yüzde 80 olduğu seçimlerde, parlamento ve bölgesel meclislerin üyeleri belirlenecek.

USDP, 2011 yılından beri iktidarda. Parti, 1962'den 2011'e kadar iktidarı elinde tutan cunta yönetiminin siyasi uzantısı olarak görülüyor.

NLD partisinin Yangon'daki genel merkez binasında toplanan kalabalık gece geç saatlere kadar sonuçların açıklanmasını bekledi. Bir parti yetkilisi de kalabalığa seslenip sonuçları evlerinde izlemeleri çağrısında bulundu.

Pazar günü sandıkların açılmasıyla oy verme merkezlerinde uzun kuyruklar oluştu.

Parlamentonun dörtte biri orduda

Suu Kyi'nin seçim bölgesi Kawhmu'da Khine Soe adlı bir seçmen, "Oy verirken çok heyecanlıydım. Yanlış bir şey yapmaktan endişeleniyordum ellerim titriyordu" dedi.

Yangon'da oy kullanan seçmenlerden Wuhan Datongs da "57 yaşındayım, tereddütlerim olduğu için daha önce hiç oy vermedim. Fakat bu defa seçimler adil yapılıyor ben de oyumu vermeye geldim" diye konuştu.

Telif hakkı Reuters

Myanmar'da kayıtlı yaklaşık 30 milyon seçmen var. Ülkenin sivil yönetime geçtiği 2011'den bu yana düzenlenen ilk ulusal seçimde 90 partiden 6 binden fazla aday, 664 sandalyeli parlamentoya girebilmek için yarıştı.

Fakat parlamentodaki sandalyelerin yüzde 25'i, seçimle gelmeyen askeri temsilcilere ayrılıyor. Bu milletvekillerinin de USDP'yi desteklemesi bekleniyor.

Telif hakkı EPA

Çocukları İngiltere vatandaşı olan Suu Kyi, anayasada belirtilen, ailede yabancı uyruklu olanların cumhurbaşkanı olamayacağını hükmeden yasası nedeniyle cumhurbaşkanı olamıyor.

Suu Kyi'nin partisi NLD'nin parlamentoda çoğunluğu elde edebilmesi için parlamentodaki sandalyelerin yüzde 67'sini kazanması gerekiyor.

Suu Kyi, Perşembe günkü konuşmasında partisinin kazanması durumunda 'kendisinin de cumhurbaşkanının üstünde olacağını' söyledi.

Oyunu, başkent Nay Pyi Taw'da 2005 yılında ordu tarafından inşa edilen bir okulda kullanan Cumhurbaşkanı Thein Sein, seçim sonuçlarını kabul edeceğini söyledi.

Myanmar'da askeri yönetimin ardından devlet başkanlığına gelen Thein Sein, yüzlerce tutsağın serbest bırakılması ve medyaya yönelik sansürün hafifletilmesi gibi bir dizi reform gerçekleştirdi.

Fakat ordu, Myanmar siyasetinde hala etkin bir aktör.

İlgili haberler