SeaWorld katil balina gösterilerine son veriyor

Telif hakkı AP

ABD'nin California eyaletindeki eğlence parkı SeaWorld, katil balina olarak da bilinen orkalarla yapılan gösterilere son vermeye hazırlanıyor.

Parkın genel müdürü Joel Manby, tartışma yaratan gösterilerin sonuncusunun 2017'de San Diego'da düzenleneceğini söyledi.

Manby, bu kararın hayvan hakları savunucularının tepkisi üzerine ABD genelindeki 11 parkta ziyaretçi sayısının düşmesi sonucu alındığını duyurdu.

TIKLAYIN: ULUSLARARASI HAYVAN HAKLARI MAHKEMESİ KURULUYOR

TIKLAYIN: HAYVANLARIN 'İNSAN HAKKI' OLUR MU?

Telif hakkı Reuters

Su parkı SeaWorld, katil balinaların su parkında tutulmasının gaddarca ve gereksiz olduğunu savunan hayvan hakları savunucuları tarafından eleştiriliyordu.

Uygulamaya tepki gösteren bir belgeselin iki yıl önce yayınlanmasının ardından şirketin de hisse değerleri yarı yarıya düşmüştü.

Katil balina gösterileri, SeaWorld'ün California, Florida ve Teksas'taki parklarında başlıca ilgi odağıydı fakat aktivistler ve politikacılar orkaların parkta tutulmasına tepki gösteriyordu.

BBC'nin Los Angeles muhabiri James Cook, San Diego'daki gösterinin yerine orkaların daha doğal bir ortamda bulunacakları deneyimler sunmaya hazırlandıklarını fakat ne tür bir uygulama olacağına dair henüz bilgi olmadığını söylüyor.

Blackfish'ten sonra ilgi azaldı

Manby, internetten yaptığı yatırımcılara yönelik açıklamasında "Herhangi bir hayvan, gösteri veya atraksiyonla sınırlı değiliz. Ziyaretçilerimizi dinliyoruz, şirket olarak gelişiyoruz ve her zaman değişiyoruz" dedi.

Telif hakkı BBC World Service

SeaWorld'ün özellikle California'daki parkına olan ilgi, 2013 yılında gösterime giren 'Blackfish' (Siyah Balık) adlı belgeselden sonra giderek azalmıştı. Belgesel, orkaların tutsak edilmesini konu ediniyor.

SeaWorld ise belgeselin yanıltıcı olduğunu ve hatalı bilgiler içerdiğini savundu ve 35 yıldır hiçbir balinanın doğal ortamından koparılmadığını ifade etti.

San Diego'daki parkta, 1960lı yılların ortasında yakalanan katil balina Shamu tutulduğu kafeste 6 yıl yaşadıktan sonra ölmüştü.

SeaWorld'e bir darbe de, ünlü müzik grubu One Direction üyesi Harry Styles'dan geldi. Styles, dinleyicilerine Temmuz ayında su parklarını boykot etme çağrısında bulunmuştu.

İlgili haberler