Slovenya göçmen akınına karşı sınırda önlemleri artırıyor

Telif hakkı Getty

Slovenya, göçmen geçişlerini kontrol edebilmek için Hırvatistan'la olan sınırına 'geçici teknik engeller' oluşturulacağını duyurdu.

Slovenya Başbakanı Miro Cerar, gerekli görülmesi durumunda sınıra tel örgü de inşa edilebileceğini belirtip sınır geçişlerinin ise açık olacağını söyledi.

Cerar, Salı günü başkent Ljubljana'da gazetecilere yaptığı açıklamada "Dün (Pazartesi günü) Hırvatistan sınırımıza gelecek günlerde geçici teknik engeller kurmaya başlama kararı aldık" dedi.

Cerar, "Bu engeller, gerekli görüldüğü hallerde tel örgü inşa edilmesi dâhil, göçmenleri sınır geçişlerine yönlendirmeyi amaçlıyor. Sınırlarımızı kapatmıyoruz" diye konuştu.

TIKLAYIN: GRAFİKLERLE GÖÇMEN KRİZİ

Slovenya Başbakanı, önlemlerin göçmen sayısında büyük artış beklenmesi üzerine 'insani felaket yaşanmasını engellemeyi' hedefliyor.

Macaristan, Hırvatistan ve Sırbistan sınırlarına tel örgüler inşa etmişti, bu da göçmenlerin Slovenya'ya yönelmesine neden oldu.

Telif hakkı Reuters

Geçen ay da Avusturya, göçmenlerin Slovenya'dan ana geçiş noktası olarak kullandığı sınıra tel örgü kurmayı planladığını duyurmuştu.

Yaklaşık 2 milyonluk nüfusuyla Slovenya, Balkanlarda göçmenlerin geçiş yolu üzerindeki en küçük ülke konumunda.

Macaristan'ın Hırvatistan'la olan sınırını kapatmasıyla Ekim ayından bu yana 170 binden fazla göçmen Slovenya'ya girdi.

Telif hakkı Reuters

Gelecek günlerde 30 bin göçmenin daha ülkeye girmesi bekleniyor.

Birleşmiş Milletler (BM), bu yıl Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki çatışmalardan kaçıp Avrupa'ya göç edenlerin sayısının 700 bini aştığı tahmininde bulunuyor.

Balkan ülkelerini geçen çoğu göçmenin nihai amacı Almanya'ya ulaşmak.

İlgili haberler