Mısır'daki Giza piramitlerindeki sıcak bölgelerin gizemi

Telif hakkı bbc
Image caption Isı farkı iki hafta önce termal kameralarla yapılan bir incelemede belirlendi

Mimar ve bilim insanlarından oluşan çok uluslu bir ekip, Mısır'daki Giza piramitlerinde iki hafta önce yaptıkları incelemeler sırasında tuhaf ısı farklılıkları tespit ettiler.

Isıya duyarlı kameralar, Büyük Piramit ya da daha çok bilinen adıyla Keops'un zemininde yanyana üç taşın sıcaklığının çevrelerinden daha yüksek olduğunu belirledi.

Mısırlı yetkililer bunun muhtemel sebepleri arasında piramidin içindeki boşluklar, hava akımları ya da farklı yapı malzemesi kullanılması olabileceğini söylüyorlar.

Giza piramitleri firavunlar Keops, Kefren ve Mikerinos için milattan önce 2613 ile 2494 arasında, yani Dördüncü Hanedan döneminde inşa edildiler.

Şaşırtıcı bulgular

Mısır, Fransa, Kanada ve Japonya'dan uzmanlar piramitleri gün doğumu ve gün batımı sırasında, yani güneşle dışardan ısınırken ve ısı kaybederken, termal kameralarla incelediler.

Telif hakkı bb
Image caption Termal kameralar Keops piramidinin zemininde üç taşın sıcaklığının farklı olduğunu belirledi

Mısır tarihi eserler bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, "uzmanlar tüm piramitlerin ısınma ve ısı kaybetme süreçleri sırasında bir dizi normal olmayan ısı farklılığı gözlemledi" denildi.

Açıklamada bu normal olmayan ısı farklılıklarını açıklayabilecek bir çok varsayım olduğu da kaydedildi.

Yetkililer, özellikle dikkat çekici bir ısı farklılığının Keops piramidinin doğu tarafında, zeminde farkedildiğini söylüyorlar.

Image caption Mısır Tarihi Eserler Bakanı Memduh el Damati Keops piramidindeki gizemli taşları gazetecilere gösterdi

Tarihi Eserler Bakanı Memduh el Damati gazetecilere, Keops piramidindeki ısıları henüz açıklanamayan bir sebeple çevrelerinden daha yüksek olan üç taşı gösterirken "Birinci sıradaki taşların hepsi birbirinin aynısı. Fakat bu noktaya geldiğimizde yapıda da bir farklılık görülüyor" dedi.

Keops piramidinin üst yarısında da bazı ısı farklılıkları saptandı.

İlgili haberler