Iraklı Kürtlerden Şengal'i IŞİD'den kurtarma operasyonu

Telif hakkı AP

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne bağlı peşmergeler bu sabah Şengal'in IŞİD'in elinden alınması için taarruz başlattı.

Iraklı Kürt birliklerin karadan taarruzuna ABD öncülüğündeki koalisyon uçakları da hava saldırılarıyla destek verdi.

BBC'nin Şengal bölgesinden bildiren muhabiri Jim Muir, taarruzun şafak vaktinde önce karadan roket saldırısıyla başladığını daha sonra birliklerinin karadan ilerlediğini aktarıyor.

Muir, kara saldırısına hava operasyonun da akabinde başlamasıyıla Şengal merkezinden de dumanlar yükseldiğini bildiriyor.

TIKLAYIN: BİNLERCE EZİDİ KADIN VE ÇOCUK HALA IŞİD'İN ELİNDE TUTSAK

TIKLAYIN: EZİDİLER KİMDİR?

Yaklaşık bir ay önce Kürt birlikler kentin bir kısmının kontrolünü ele geçirmişti.

Telif hakkı AP

BBC muhabiri, 'Şengal'e Özgürlük Operasyonu' adı verilen taarruza 7 bin 500 peşmerge ve Ezidi savaşçının katıldığını aktarıyor.

Kürt birlikleri ve ABD ordusu, bu beklenen harekâta karşı IŞİD'in de bölgedeki militan sayısını 600'e çıkardığını belirtti.

Operasyonu, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani denetliyor.

Telif hakkı AP

IŞİD, Ezidi nüfusun yoğunlukta olduğu Şengal'in kontrolünü geçen yıl Ağustos ayında ele geçirmiş, on binlerce Ezidi, Şengal dağına kaçmaya zorlanmıştı. Binlerce Ezidi kadın ve çocuk da IŞİD'e esir düşmüştü.

Kent, IŞİD'in iki ana kalesi Suriye'de Rakka ve Kuzey Irak'ta Musul'un arasında stratejik bir konumda bulunuyor. Şengal'in IŞİD'den geri alınmasıyla örgütün ikmal yolları da kesilmiş olacak.

İlgili haberler