AB: Schengen'i kurtarmak için zamana karşı yarışıyoruz

Telif hakkı AFP

Avrupa Birliği (AB) liderleri göçmen krizine çözüm üretebilmek için Malta'da. Ancak zirvede krize çözümden çok AB üyesi ülkeler içerisinde pasaportsuz dolaşma imkanını yaratan Schengen anlaşmasının geleceği tartışılıyor.

Zirvede konuşan AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, "Schengen'i kurtarmak için zamana karşı yarışıyoruz" dedi.

Özellikle AB'nin doğusunda birçok ülkenin sınırları kapatıp dikenli teller çekmesi ve kontrolleri askeri personelle sıkılaştırması yüzünden AB'nin kişilerin serbest dolaşımı ilkesinin tehdit altında olduğunu vurguladı.

TIKLAYIN - GRAFİKLERLE GÖÇMEN KRİZİ

AB'nin diğer ülkelerle olan sınırlarında etkin güvenliğin sağlanamaması halinde Schengen Bölgesi'nin anlamını yitireceğini söyleyen Tusk, Almanya, Slovenya ve İsveç'in sınırlarını fiilen serbest dolaşıma kapattığını vurguladı.

Telif hakkı AFP
Image caption AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, ülkelerin sınırlarını kapatmasıyla Schengen Bölgesi idealinin fiilen yürürlükten kalkmaya başladığını ifade etti.

Afrika'ya 1,8 milyar euro

Malta'daki zirvedeyse liderler, Afrika üzerinden gelen göçün kontrol altına alınabilmesi için AB'nin belirleyeceği Afrika ülkelerine finansal destek sağlanması konusunda uzlaşıya vardı.

Üzerinde anlaşılan plan kapsamında, AB göç veren Afrika ülkelerinde mülteci kampları ve iltica başvuru merkezleri kurulması için toplam 1,8 milyar euroluk bir fon hazırlayacak.

Ayrıca AB ülkelerinde iltica başvurusu yapmış olan ancak başvurusu reddedilen göçmenlerin geldikleri ülkelere geri yollanması konusunda da anlaşmaya varıldı.

Göçmen krizi G-20'nin gündeminde

Haftasonu Antalya'da toplanacak olan G-20 liderler zirvesinde de göçmen krizinin gündeme gelmesi bekleniyor.

Özellikle AB ülkeleri Türkiye'yle görüşmelerin ve işbirliğinin derinleştirilmesinden yana.

Türkiye üzerinden AB ülkelerine gitmeye çalışan ve büyük kısmı Suriye'deki savaştan kaçan mülteciler olan binlerce göçmenin iltica başvurularını Türkiye'de almak isteyen AB, şu ana kadar Ankara'ya finansal destek ve vize serbestisi görüşmelerinde ivmelenme sözlerini vermiş durumda.

İlgili haberler