Avrupa'da cihatçı şebekeye baskın

Telif hakkı Getty

Çeşitli Avrupa ülkelerinde düzenlenen baskınlarda cihatçı bir şebekeye üye olduklarından şüphelenilen 13 kişi gözaltına alındı.

17 kişinin arandığı baskınlarda İtalya'da altı, İngiltere'de dört, Norveç'te de üç kişi gözaltına alındı. Polis, diğer şüphelilerin Suriye veya Irak'a gitmiş olabileceğini bildirdi.

Norveç'i merkez olarak kullanan Iraklı Kürt şebekenin, internet aracılığıyla radikal fikirler aşıladığı kişileri Irak ve Suriye'de IŞİD'e katılmaya teşvik ettiği bildiriliyor.

İtalyan polis yetkilisi Giuseppe Governale, baskınları "Avrupa'da son 20 yılın en önemli polis operasyonu" sözleriyle tanımladı.

İtalyan yetkililere göre, şebekenin ideolojik lideri Molla Krekar diye tanınan Necmeddin Faraj Ahmed.

Halen Norveç'te cezaevinde bulunan Molla Krekar, kuzey Irak'taki Kürt bölgesinde halifelik kurmayı amaçlayan Ensar El İslam grubunun kurucularındandı.

Ensar El İslam, geçen yıl IŞİD'e katılmıştı.

Molla Krekar'ın faaliyetleri

Molla Krekar ise Norveç'te Avrupa'daki Kürtleri eğiterek, kuzey Irak'taki Kürt yönetimini devirmeyi amaçlayan ve nihai hedefi yine halifelik olan Rawti Shax adlı grubu kurdu.

İtalyan polisinin açıklamasına göre bu grup, internette IŞİD'e katılma potansiyeli gördüğü kişiler için bir 'sanal üniversite' ile bir gizli komite kurdu.

Bu komitenin, Molla Krekar'ın serbest bırakılmasını sağlamak amacıyla Norveçli diplomatlara ve parlamenterlere saldırı düzenlenmesini görüştüğü kaydediliyor.

Molla Krekar, Norveç'te, Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'ya düzenlenen saldırıyı ve karikatüristlerin öldürülmesini övdüğü için geçen ay 18 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Krekar ayrıca Norveç'teki bir Kürt göçmenin öldürülmesini teşvikten de suçlu bulundu.

1991'de sığınmacı olarak Norveç'e giden 59 yaşındaki Molla Krekar, daha önce de ölüm tehditlerinde bulunmaktan üç yıl hapis yatmıştı.

İlgili haberler