Beyrut'taki saldırıları IŞİD üstlendi

Telif hakkı Reuters

Lübnan'ın başkenti Beyrut'un güneyindeki Burj el Barajine bölgesinde düzenlenen saldırılarda en az 43 kişi öldü, bazıları ağır olmak üzere 239 kişi de yaralandı. Saldırıları IŞİD üstlendi.

Örgütün destekçilerinin Twitter hesabından yapılan açıklamada, IŞİD üyelerinin önce patlayıcı yüklü bir bisikleti havaya uçurdukları, daha sonra da bir intihar eylemcisinin toplanan kalabalığın ortasında üzerindeki patlayıcıları infilak ettirdiği belirtildi.

İddia henüz bağımsız kaynaklarca doğrulanmasa da, IŞİD'in daha önce de saldırılarını bu şekilde üstlendiği biliniyor.

Yetkililer saldırıların iki intihar eylemcisince düzenlendiğini belirtiyor. Lübnan ordusu ise bir diğer intihar eylemcisinin de üzerindeki bombayı infilak ettiremeden öldüğünü öldüğünü duyurdu.

Beyrut'ta, Lübnan'daki iç savaşın sona erdiği 1990'dan bu yana böylesine kanlı saldırılar düzenlenmemişti.

Yerel medya, Lübnan Başbakanı Tammam Selam'ın ülkede Cuma günü ulusal yas ilan ettiğini bildirdi.

Hizbullah: Teröristlerle mücadelemiz sürecek

Saldırıların düzenlendiği Burj el Barajine, Beyrut'ta Şiilerin çoğunlukta olduğu bir bölge ve Hizbullah'ın güçlü olduğu yerlerden biri.

Bölgede Filistinlilerin yaşadığı bir mülteci kampı da bulunuyor.

Telif hakkı Reuters

Hizbullah ise saldırılar sonrası "teröristlerle mücadeleye devam etme" sözü verdi, bu savaşın uzun süreceğini bildirdi.

'Lübnan, Suriye bataklığına saplanabilir'

Komşu ülke Suriye'deki iç savaş Lübnan'da da gerginliği artırmıştı.

Şii Hezbullah güçleri, Suriye'deki iç savaşta Devlet Başkanı Beşar Esad'a destek veriyor. Muhaliflerin oluşturduğu Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre, Suriye'deki çatışmalarda şu ana kadar en az 971 Hizbullah savaşçısı öldü.

Lübnanlı Sünni Müslümanlar ise genelde Suriyeli muhalifleri destekleme eğiliminde.

Sünni militanlar geçmişte Beyrut'un güneyinde saldırılar düzenlemişlerdi.

BBC Dünya Servisi Orta Doğu Editörü Sebastian Usher, aralarında IŞİD'in de bulunduğu Suriyeli muhaliflerin geçtiğimiz yıllarda Lübnan'da saldırılar düzenlediğini hatırlatıyor.

Usher, Lübnan'ın bu saldırılar sonrası ancak son dönemde bir nebze de olsa istikrara kavuştuğuna ancak bu istikrarın son derece hassas dengelere dayandığına dikkat çekiyor.

Sebastian Usher'a göre, göreceli olarak sükunetin hakim olduğu bir dönem sonrası düzenlenen bu saldırılar, Lübnan'ın Suriye bataklığına sağlanabileceğine yönelik endişeleri yeniden artıracak.

İlgili haberler