Rusya'nın gizli nükleer torpido planı

Telif hakkı Russian State tv

Rusya'nın Status 6 adı verilen uzun menzilli nükleer torpidoya ait gizli planları Rusya televizyonunda 'açıklandı'.

Resmi Kanal 1 televizyonu Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'in Soçi kentinde askeri yetkililerle yaptığı bir toplantıyı yayınlarken, generallerden biri 'tahrip gücü yüksek' torpido sistemine ait bir belgeyi incelerken görüldü.

Belgede, denizaltından fırlatılan torpidonun, radyoaktivitenin geniş bir alana yayılmasına neden olacağı belirtiliyor.

Torpidoyla ilgili şemanın görüldüğü belgede, 'çok amaçlı Status 6 sisteminin, düşman kıyılarındaki önemli ekonomik tesisleri yıkmak ve buraların askeri amaçlarla kullanılmasını engellemek' için tasarlandığı yazıyor.

Belge ekrana yansımadan önce ise Putin'in generallere "ABD ile NATO müttefikleri, maalesef bizim kaygılarımızı ve işbirliği önerilerimizi gözardı ederek Aegis füzesavar sistemi ile ilgili planlarına devam ediyor' dediği duyuldu.

ABD tarafından geliştirilen Aegis Balistik Füze Savunma Sistemi, İran'dan veya 'serseri devlet' olarak adlandırılan bazı ülkelerden atılabilecek kısa ve orta menzilli füzelerin oluşturacağı tehdidi önlemeyi amaçlıyor.

Telif hakkı Getty
Image caption Dev torpidolar, özel olarak uyarlanmış nükleer denizaltılara yüklenecek.

Rus torpidosuna ait belgenin televizyonda görülmesi ardından Kremlin'den yapılan açıklamada, "bu görüntü haberlerde yayınlanmamalıydı" denildi.

Rusya Cumhurbaşkanı Putin'in sözcüsü Dmitry Peskov "görüntüye bazı gizli bilgilerin yansıdığı doğru, ama sonradan bunlar çıkarıldı" dedi.

Ancak dev nükleer torpidoya dair bilgiler, yanında şema olmadan Rusya hükümetinin gazetesi Rossiiskaya Gazeta'da da yayımlandı.

Bu da, gözlemciler tarafından ayrıntıların basına sızmasının kazara olmayabileceği şeklinde yorumlandı.

Kobalt bombası

Rossiiskaya Gazeta ayrıca bir de 'süper radyoaktif kobalt savaş başlığı'ndan söz etti.

Gazete, bu termo-nükleer savaş başlığının içinde kobalt 59 metaliyle kaplı bir bölüm olduğunu ve patlama halinde son derece radyoaktif olan kobalt 60'a dönüşerek "yaşayan herşeyin ölmesini garantileyeceğini" yazdı.

Yol açacağı tahribat nedeniyle şimdiye kadar hiç kobalt bombası denenmediği bildiriliyor.

Ancak gazete bunun caydırıcılık için kullanılabileceğini yazıyor.