Silvan: 'Seçimden sonra huzur bekliyorduk, tam tersi oldu'

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Sokağa çıkma yasağının onuncu gününde Silvan'dayız.

Yaklaşık 86 bin nüfusu olan ve 15 Ağustos'ta öz yönetim ilan edilen Silvan'da dört ay içinde altı defa sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

3 Kasım'da ilan edilen son yasak ise merkezi üç mahallede 11. gününde halen devam ediyor.

İlçenin dokuz mahallesi yasak kapsamında olmasa da çatışma durumunun yarattığı güvenlik kaygısı mahalle sakinlerini evlere hapsetmiş durumda. 20 bin üzerinde insanın göç ettiği ifade ediliyor.

Telif hakkı HATICE KAMER

Diyarbakır ve Gazi caddesini birbirine bağlayan Karabehlül Caddesi'nde esnaf dükkânları açmış, hayat normal akışında görünüyor.

Tarihi Ulu Camii önünde seyyar satıcılar el arabası ve kamyonet içinde taze sebze ve meyve satıyorlar. Ama herkeste gözle görülür bir tedirginlik hali hâkim.

Keskin nişancı tembihi

Caddenin ortasında yürümememizi, keskin nişancılardan kendimizi korumamızı tembihliyorlar.

Dışarda çok kadın göremiyoruz. Manavın önünde alışveriş yapmaya gelen birkaç kadın çatışmaların Perşembe günü azaldığını söylüyor.

Biraz sonra ise Tekel mahallesi civarından patlama ve kurşun sesleri gelmeye başlıyor.

İlçenin güney tepelerinden mahalleye doğru top atışları yapılıyor.

Telif hakkı epa

Cadde kenarında, dükkân önlerinde toplanan onlarca insan patlamanın olduğu yöne dönerek güllenin düştüğü yeri görmeye çalışıyorlar. Uzaktan dumanlar yükseliyor.

Konuşmak istediğim birçok kişi "Her şey ortada zaten, söze gerek var mı?" diyerek konuşmak istemiyor. "Bir devlet düşünün ki kendi vatandaşlarının evini tanklarla, toplarla yıkıyor. Buyurun siz de izleyin, izleyin ama doğruları da yazın. Yazın ki bir devlet insanına nasıl zulüm ediyor herkes görsün" diyor bir diğeri.

'Artık ne devletten ne de hevallerden korkuyoruz'

Orantısız bir şiddet uyguladığını söyledikleri devlete çok tepki var. Bazıları da hendek kazdıkları için, (yoldaş, arkadaş anlamında) "heval" dedikleri YDG-H'lilere tepki gösteriyor.

Kalabalıktan bir başkası da "Kimden ümit bekleyeceğiz? Devletten mi, hevallerden mi? Tek ümidimiz var o da Allah!" diyerek insanların evinin yıkıldığını, yoksul oldukları için kira ödeyemediklerini, Silvan'ın perişan olduğunu söylüyor.

Telif hakkı HATICE KAMER

Tekel mahallesinde yaşayan Fatih adında bir genç "Bir gitsek on geliriz. Artık gençlerimizi askere göndermeyiz. Artık bu saatten sonra ne devletten ne de hevallerden korkumuz kaldı. Hükümet seçimden sonra savaş bitecek, barış gelecek dedi. Bu mu barış" diyerek evinin yakılıp yıkıldığını ve hiçbir şeyden korkusunun kalmadığını söylüyor.

HDP'nin de kendilerini seçim zamanında hatırladığını söyleyerek partiyi eleştiriyor.

'Demirtaş Silvan'a neden gelmedi' kırgınlığı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Silvan'a gelmemiş olmasına kırgınlar.

Tekel mahallesi sakinlerinden Gani Amaç, iki gün önce mahalleden çıkmış, çatışmaların yoğunluğu nedeniyle eve geri dönemiyor. "Kardeşlerim ve babam ile birlikte altı aile, 28 kişiyiz. Hepsi mahallede şimdi. Yüksek bir noktadan telefon sinyalleri çekince bir saat önce bana ulaştılar, durumları iyiymiş."

Gazi Caddesi boyunca Mescit mahallesine giden bütün sokak başlarında zırhlı polis araçları duruyor. Geçişlere izin vermiyorlar.

Telif hakkı AFP

Cami köşesine seyyar manav kuran Hasan adındaki genç, günlerdir evine gidemeyen birçok kişi olduğunu söylüyor. Konak mahallesinde yaşıyor.

Seçimden sonra huzur bekleyen Silvanlıların yaşanan bu savaşa anlam veremediğini söylüyor. Devleti ve hükümeti suçluyor.

Diyarbakır Esnaf ve Kefalet Odası Başkanı Alican Ebedinoğlu da dükkânları dolaşarak insanların sorunlarını dinliyor.

'Esnaf silah seslerinin gölgesinde dükkânını açıyor'

Telif hakkı AFP

Devletin bölgede uyguladığı güvenlik politikalarını eleştiriyor. Yetkililere ve taraflara çatışmaların, ölümlerin durması için adım atmaları çağrısında buluyor:

"Bu savaş politik çıkarlar üzerine yürütülen bir savaştır. Esnaf silah seslerinin gölgesinde dükkânını açıyor. Şu an biz bir afet yaşıyoruz. Merkez üssü bütün bölge ve artçılarından tüm ülke etkilenecek."

Hatay ve Soma gibi Silvan'ın afet bölgesi ilan edilmesi ve esnafın desteklenmesi gerektiğini söylüyor.

Onu dinleyenler arasında bulunan bir kişi önceliklerinin ekonomi değil barış olduğunu dile getiriyor:

"Kimse ölsün istemiyoruz. Bir sürü sivil öldü. Ne zamana kadar bu kirli savaş devam edecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Esad'ı halkına zulmettiği için eleştiriyordu ama helikopterlerden halkına ateş açan kim, tank ve topla halkın evini başına yıkan kim? Vahşet bu. Devlet yanlış bir yolda ve hepimizi karanlığa sürüklüyor. Kuldan umudu kestik sadece Tanrı'dan medet umuyoruz." İzzettin adındaki yaşlı bir kişi olup bitenden hükümeti ve cumhurbaşkanını sorumlu tutuyor.

Telif hakkı HATICE KAMER

"Müslüman Müslümana bunu yapar mı, kardeşini tankla, topla vurur mu? Helikopterlerden bile ateş ediyorlar. Kardeşlik ve adalet böyle mi olur? Torunum var yedi yaşında ve altı seferdir bu tufana şahit oldu. Ben yaşlıyım, öleceğim ama o büyüyecek ve bunca yaşadığını hiç unutmayacak."

HDP'li milletvekillerine müdahale

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve milletvekilleri Diyarbakır Yolu üzerinde bulunan belediye binasına geliyorlar. Biraz sonra kalabalık birikiyor. HDP heyeti kalabalıkla birlikte yasağın devam ettiği ve patlama seslerinin geldiği mahallelere gitmek üzere yürüyüşe geçiyorlar.

Figen Yüksekdağ, İdris Baluken, Ertuğrul Kürkçü ve diğer vekiller en önde yürüyorlar. Bir iki foto çekip oradan ayrılıyorum.

Telif hakkı HATICE KAMER

"Yaşasın Farqin ( Silvan) direnişi" sloganlarıyla Ulu Cami önüne kadar ilerleyen kalabalığın önünü zırhlı araçlar ve gaz maskeli polisler kesiyor.

Beş dakika içinde tomalardan gaz fişekleri atılıp toplanan kalabalığa tazyikli su ve biber gazı ile müdahale ediliyor.

Bir kahveye kendimizi zor atıyoruz. Bazıları Figen Yüksekdağ'ın kafasına gaz fişeği geldiğini ama durumunun iyi olduğunu söylüyor.

Altan Tan da bir pastaneye atabilmiş kendini. Dumandan çok kötü etkilenmiş, gözlerini açamıyor.

"Demokrasinin geldiği nokta bu. Milletvekili geliyor, ne olduğunu anlamaya çalışıyor ama bizi soktukları hal bu işte. Türkiye'nin 90-100 yıllık demokrasi mücadelesinde vardığı noktayı görüyoruz."

Hatip Dicle de, "devletin vatandaşın her türlü özgürlüğünü kısıtlama ve yaşam hakkını yok etme gibi bir eğilim içinde olduğunu" söylüyor.

Yüksekdağ: Silvan'ın sesi Batı'da duyulmuyor

Dört gün önce hayatını kaybeden Yakup Sinbağ'ın taziyesinin bulunduğu sokağa giden yolu kapatan gençlere polis gaz fişekleri ile müdahale ediyor.

Fişeklerden birinin isabet ettiği söylenen Yakup Sinbağ'ın kız kardeşi yaralanıyor. Bileği kırılmış.

Telif hakkı BIRCAN DEGIRMENCI

Yakınları, "Yasımızı bile tutamıyoruz. Gencimizi öldürdüler yetmedi, şimdi de kardeşinin bacağını kırdılar" diye tepkili.

Belediye binasına Hatip Dicle ve Ertuğrul Kürkçü ile birlikte gelen HDP eş genel başkanı Figen Yüksekdağ, Silvan'ın sesinin Türkiye'nin batısında duyulmadığını belirtirken "Silvan halkını bütün Türkiye yalnız bırakırsa bu gözü kararmış iktidar bütün Türkiye'yi Silvan'a çevirecek" diyor.

Yüksekdağ "700 insan öldürüldü. Tankların, polislerin gölgesi kalksın. Silvan, Cizre gibi birçok yerde halk örgütlü duruşuyla kendi güvenliğini sağlayabilir" diye konuştu.

Yüksekdağ'a göre Silvan ve Cizre gibi bölgelerde halk demokratik direnme hakkını kullanıyor.

Barolar ve CHP'den ziyaret

Silvan'ı Perşembe günü ziyaret edenler arasında bölge baroları ve CHP Diyarbakır il Örgütü de vardı.

Telif hakkı AFP

Açıklamalardan sonra, Çarşamba günü çatışmada hayatını kaybeden ve YDG-H'nin Silvan sorumlusu olduğu iddia edilen Süleyman Güleç'in cenazesi, Diyarbakır Caddesi'nde binlerce kişi tarafından karşılandı.

Cenaze "Şehit namirin (şehitler ölmez)" sloganları eşliğinde, zırhlı araçların nezaretinde Feridon mezarlığına götürülerek defnedildi.

İlgili haberler