Zaman: Baskın yasa dışı, algı operasyonu yapılıyor

Telif hakkı AFP

Zaman gazetesinin İstanbul'daki binasına yapılan baskının ardından, gazeteyi bünyesinde bulunduran Feza Gazetecilik şirketinin avukatı "Yeni bir algı operasyonuyla karşı karşıyayız" dedi.

Avukat Ali Odabaşı, polislerin gazete binasına TOMA ve helikopterlerin eşliğinde geldiğini ifade ederek baskının gerekçesini ise "Tamamen hukuk dışı" olarak niteledi.

Çarşamba akşamı polisler, Özgür Bugün gazetesinin, Feza Gazetecilik matbaasında kaçak olarak basıldığı yönündeki iddiaları incelemek üzere Zaman gazetesinin binasına gelmişlerdi.

Bazı Bugün gazetesi çalışanları, Koza İpek medya grubuna atanan kayyum tarafından işten çıkarıldıktan sonra Özgür Bugün adı altında yeni bir gazete hazırlamaya başlamışlardı.

Gazetenin avukatı Ali Odabaşı ise yaptığı açıklamada "Özgür Bugün gazetesinin künyesinde, yasalara uygun şekilde Feza Gazetecilik matbaasında basıldığı yazılmasına rağmen, mahkeme sanki gizli basılıyormuş gibi arama kararı çıkardı" dedi.

Polisler mahkemenin çıkardığı matbaada arama talimatıyla Zaman gazetesi binasına gelmişti.

Ancak gazete avukatı, Zaman ve İngilizce yayın yapan Today's Zaman gazetelerinin yazı işlerinin de arandığını belirtti.

NTV Ankara bürosuna baskın

Perşembe sabahı ise NTV televizyon kanalının Ankara temsilciliği kendisini 'Devrimci Parti' olarak adlandıran bir grup tarafından basıldı.

Bina önünde eylem yapan göstericiler, bir süre sonra temsilcilik binasına girdi ve ardından güvenlik müdahalesiyle dışarı çıkarıldı.

Göstericiler protesto sırasında binaya "G20 defol" yazısı astı.

İlgili haberler