Silvan'da sokağa çıkma yasağı kaldırıldı

Telif hakkı AFP

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde 3 Kasım günü Tekel, Mescit ve Konak mahallelerinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı kaldırıldı.

Diyarbakır Valiliği'nden yapılan açıklamada, operasyonda 22 hendek ve barikatın kaldırıldığı belirtildi.

TIKLAYIN - Silvan: 'Seçimden sonra huzur bekliyorduk, tam tersi oldu'

Valiliğin açıklamasında saldırılarda yaşamını yitirenlerle ilgili şu ifadeler yer aldı:

"Bölücü terör örgütü (BTÖ) mensuplarının silahlı ve bombalı saldırıları sonucu 1 Jandarma Teğmen ve 2 Polis şehit olmuş, yaralanan 1 Uzman Çavuş ve 1 Polis Memurunun ise tedavilerine devam edilmektedir. BTÖ mensupları ile devam eden çatışmalar sırasında 2 vatandaşımız yaşamını yitirmiştir. Son çalışmalar sırasında güvenlik güçlerimize yapılan saldırılar sonucu meydana gelen çatışmalarda 5 BTÖ mensubu etkisiz hale getirilmiş olup, 10 BTÖ mensubunun da etkisiz hale getirildiği değerlendirilmektedir."

Silvan'da görev yapan ve aralarında Jandarma Özel Harekat Timlerinin de bulunduğu askerler operasyonun sona ermesi mahallelerden çekildi.

İlçe merkezindeki Diyarbakır Caddesi üzerinden yürüyerek birliklerine giden askerlere belediye binası önünde toplanan bir grup tepki gösterdi.

Bunun üzerine bazı kişiler ve HDP ilçe yöneticileri, askerlerle birlikte yürüyerek onların birliklerine gitmesine yardımcı olmaya çalıştı.

İlgili haberler