Obama: Türkiye, IŞİD karşıtı koalisyonun güçlü ortağı

Telif hakkı AFP

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Barack Obama, iki gün sürecek G-20 zirvesi öncesi bugün Antalya'da görüştü. Obama, Türkiye'nin, IŞİD tehdidiyle mücadelede ABD ve diğer koalisyon üyelerinin güçlü bir ortağı olduğunu söyledi.

İki lider arasındaki görüşme bir saat sürdü. Görüşmede, ağırlıklı olarak IŞİD'le mücadele konusu ele alındı.

Paris saldırıları sonrası yapılan zirvenin ekonomik gündeminin yanı sıra ele alınacak en önemli konuların; Suriye sorunu, "IŞİD terörizmi" ve mülteci krizi olacağı iki liderin görüşmesi sonrası yapılan açıklamalarda net olarak görüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Barack Obama görüşme sonrası, "teröre karşı ortak hareket edeceklerinin" altını çizdi.

Erdoğan, "Koalisyon güçleri noktasında bundan sonraki süreçte atacağımız adımları değerlendirme fırsatı bulduk. Model ortaklar olarak, stratejik ortak olarak bundan sonraki süreçte de dayanışmamızı dünya barışına bir katkıda bulunmak için kararlılıkla devam ettireceğiz" dedi.

'Türkiye çok yardımcı oluyor'

ABD Başkanı Barack Obama da G-20 zirvesinde küresel ekonomik konuları ele alacaklarını ancak Paris'te düzenlenen saldırılar nedeniyle "terörle mücadele" konusunun da görüşmelerde ele alınacağını aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşmesinde sığınmacı krizinin de gündeme geldiğini belirten Obama, Suriye'de siyasi çözüme ulaşılması için koalisyon ülkeleriyle çabaları iki katına çıkarma konusunda mutabık kaldıklarını söyledi.

Erdoğan-Obama görüşmesine Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, İstanbul Milletvekili Berat Albayrak, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın ve Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç da katıldı.

Görüşmede ABD tarafında ise Dışişleri Bakanı John Kerry, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice ve ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass yer aldı.

Obama, Erdoğan'ın yanında

G-20 zirvesine ev sahipliği yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, liderleri kabul etmesinin ardından zirveye katılan liderler fotoğraf için bir araya geldi.

Telif hakkı AFP

Çekim sırasında ABD Başkanı Barack Obama, Erdoğan'ın solunda ve onun hemen yanında yer aldı. Çekim sonrası liderler, toplantı için salona geçti.

Zirve öncesi gözaltılar

Öte yandan G-20 zirvesine, talep ve eleştirilerinin yazılı olduğu bir mektubu götürmek için sabah saatlerinde Antalya'nın merkezinden yola çıkan Halkevleri ve Öğrenci Kolektifi üyesi dört kişi, üç kilometrelik yürüyüşün ardından gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların, önceden gözaltı noktası olarak hazırlanan Turgut Özal Spor Salonu'na götürüldüğü bildirildi.

Her türlü eyleme yasaklanan ve güvenlik önlemleri nedeniyle "kırmızı bölge" ilan edilen Belek-Kadriye bölgesinde de, Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi oldukları öğrenilen 4 kişi de gözaltına alındı.

TGB’liler gözaltı öncesi sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden görüntüler yayınladı.

Telif hakkı Twitter TGB

Paylaşımlarda ayrıca, “Sizin arkanızda G-20 varsa bizimkinde Atatürk var! Kırmızı bölgeyi delen ve yakalanamayan TGB'liler Belek'te. 40 km kırmızı bölge ilan edilmişti, kırmızı bölgeyi delen TGB'liler G-20 oteline 4 km uzaklıkta' ifadeleri yer aldı.

Eğitim İlke-Sen sendikası üyeleri de, TSİ 13.30’da İstanbul-Eminönü Yeni Camii önünde G-20 zirvesini protesto etti.

Ellerinde "Stop G-20", "Küresel Korsanlık Düzenine Hayır!" ve "G-20, Antalya'dan Defol" şeklinde İngilizce ve Türkçe pankartlar taşıyan grup, sık sık tekbir getirdi. Grup, basın açıklamasının ardından dağıldı.

Antalya'da 35 kişiye gözaltı

Antalya'da gerçekleştirilen yürüyüşe polis müdahale etti, 35 kişiyi gözaltına aldı.

Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre Emek ve Demokrasi Güçleri üyeleri, saat 15.00 sıralarında Güllük Caddesi'nden Yavuz Özcan Parkı'na doğru yürüyüşe geçti.

Eylemde, KESK merkez yönetiminden Fatma Çetinkaya, Yavuz Özcan Parkı önündeki caddede grup adına bir açıklama yaptı.

Ajans, eylemin sonlarında yaşanan gerginlikle ilgili şu bilgileri aktardı:

"Yürüyüş ve konuşmaların bitiminde grup dağılmak üzereyken Güllük Caddesi'ndeki grubun 30 metre kadar yakınında havai fişekler patlamaya başladı. Bir anda paniğe neden olan olay sonrası eylemcilerden birçoğu patlamanın olduğu yöne doğru koştu."

"Büyük paniğe neden olan patlama seslerinin ardından grubun patlamaların olduğu yöne doğru koşmasıyla Cumhuriyet Caddesi'ni kapatan çevik kuvvet ekipleri de müdahaleye başladı. Protestocular ara sokaklara dağılırken, polis 35 göstericiyi gözaltına aldı."

İlgili haberler