Paris saldırıları sonrası İtalya'da 'Kutsal yıl' korkusu

Telif hakkı Reuters

Fransa'nın başkenti Paris'te önceki gün düzenlenen ve en az 129 kişinin öldüğü saldırıların ardından İtalya'da da güvenlik alarmı ikinci seviyeye yükseltildi. Papa'nın ilan ettiği Kutsal Yıl'ın (Jübile) Roma ve Vatikan'ı tehditlere daha da açık hale getirmesinden korkuluyor.

İtalya'nın başkenti Roma'nın içinde bulunan Vatikan Şehir Devleti'nin Başkanı ve Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco, 8 Aralık 2015-20 Kasım 2016 tarihleri arasında "Olağanüstü Merhamet Jübilesi" ilan etmişti.

Katolik Kilisesi'nde günahların affedildiği kutsal yıl olan "jübile" için Vatikan ve Roma'ya 30 milyonun üzerinde hacı ve turistin gelmesi bekleniyor.

Halen IŞİD tarafından Hristiyanlığın kalesi olarak hedef gösterilen Vatikan ve Roma'nın jübile dolayısıyla başta Katolikler olmak üzere milyonlarca kişiyi ağırlayacak olması, tehdit algısını daha da artırıyor.

Paris'teki saldırılar sonrası, İtalya'da hem siyaset dünyasından hem de medya ve halktan "Jübile iptal edilsin" çağrıları yükselmeye başladı.

İktidardaki Demokratik Parti'den Stefano Pedica, "Kilise, Roma gibi tehditlere açık bir kente milyonlarca turist çekecek jübile yılının getireceği riskleri değerlendirmelidir" dedi.

'Jübileyi durdurun' çağrıları

Twitter'da "Jübileyi durdurun" etiketi en çok konuşulan konular arasına girerken; "Papa jübileyi iptal et" başlıklı bir mektupla imza kampanyası da başlatıldı.

Sosyal medya kullanıcıları "Jübileyi iptal edelim, yeni bir katliamdan kaçınalım", "Teröristlere niye açık davetiye veriyoruz?", "Jübile IŞİD'e meydan okumak gibi, manasız", "Roma, Paris gibi olmasın", "Jübilenin kesinlikle iptal edilmesi lazım. Bizim ölüm emrimiz" gibi yorumlarda bulundu.

Telif hakkı AFP

Il Fatto Quotidiano gazetesi yazarı Antonio Padellaro da Papa'ya, kutsal yılı birkaç ay erteleyerek daha sıkı güvenlik önlemlerinin alınmasına imkan vermesi çağrısı yaptı.

Vatikan ise bu çağrıları reddetti. Vatikan Sözcüsü Peder Federico Lombardi, jübilenin temasının "merhamet" olduğunu hatırlatarak "Şimdi buna her zamankinden daha fazla ihtiyaç var" dedi.

Sözcü Lombardi, "korkuya boyun eğilmemesi" çağrısı yaptı ve "Eğer bizi korkutmalarına izin verirsek ilk amaçlarına ulaşmış olurlar" dedi.

Papa: 3. Dünya Savaşı'nın parçası

Öte yandan Papa Francesco, bugünkü Pazar duasında Fransa'daki saldırılarla ilgili konuştu ve "Şiddet ve nefret yolunun, insanlığın sorunlarını çözemeyeceğini ve Tanrı'nın adını bu yolu meşrulaştırmak için kullanmanın küfre girdiğini kuvvetle vurgulamak istiyorum" dedi.

Papa, "Böylesine bir barbarlık bizi şoke ediyor ve insan yüreğinin nasıl bu kadar korkunç eylemler planlayıp gerçekleştirebildiğini sorguluyoruz" diye konuştu.

Katolik Kilisesi'nin lideri dün de bir televizyon kanalına konuşarak, Paris saldırısını "parça parça halde yaşanan 3. Dünya Savaşı'nın bir parçası" olarak nitelendirmişti.

İlgili haberler