ABD'de 16 eyalet Suriyelilere kapılarını kapatacak

Telif hakkı AP

ABD'de 10'dan fazla eyaletin valileri, Paris saldırılarının ardından Suriyeli göçmenlerin eyaletlerine girişine izin vermeyeceklerini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı ise valilerin yasal olarak böyle bir yetkilerinin olup olmadığının net olmadığını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı ayrıca gelecek yıl ülkeye 10 bin Suriyeli göçmeni kabul etme planlarında bir değişiklik yapmadıklarını da bildirdi.

ABD Başkanı Barack Obama da Antalya'da yapılan G20 Zirvesi'nde Amerikalılara savaştan kaçan Suriyelilere karşı üzerlerine düşeni yapma ve onlara kapılarını açma çağrısında bulunmuştu.

Obama "Kapıyı suratlarına kapamak değerlerimize ters düşer" demişti.

Ancak Michigan eyaletinin valisi Rick Synder, Paris'te 129 kişinin öldüğü saldırının ardından "terörizm tehdidini" gerekçe göstererek Obama'nın bu çağrısına karşı çıktı.

Synder, 'ABD Ulusal Güvenlik Bakanlığı güvenlik, izin ve prosedürleri yeniden gözden geçirene kadar eyalete yeni Suriyelilerin kabulüne ara vereceklerini' açıkladı.

"Bir IŞİD'li ile Suriyeli bir sivili ayırt edebilecek güvenilir bir yol yok"

Synder'ın bu adımına hepsi Cumhuriyetçi Partili olan 10'dan fazla eyaletin valisinden destek geldi.

Alabama eyaletinde Suriyeli göçmen bulunmazken, Michigan'a geçen yıl 200 Suriyeli göçmenin yerleştiği biliniyor.

2016'da yapılacak Başkanlık seçimi için Cumhuriyetçi Parti'den aday adayı olan Ben Carson da göçmenlerin ülkeye girmeden önce "ideolojik teste" tabi tutulmasını önerdi.

Carson ayrıca "IŞİD militanları ile savaştan kaçan Suriyelileri birbirinden ayırt edebilmenin güvenilir bir yolu olmadığını" iddia ederek, Amerikan Kongresi'nden Suriyeli göçmenlerin ülkeye yerleştirilmesi için ayırdığı kaynağı iptla etmesini istedi.

Telif hakkı Getty
Image caption Milyoner iş adamı Donald Trump, başkan seçilmesi halinde ABD'deki yasa dışı göçmenleri sınır dışı edeceğini açıklamıştı.

Cumhuriyetçi Parti'nin bir diğer güçlü başkan aday adayı Donald Trump da, ülkeye daha fazla Suriyeli göçmen kabul etmenin "delilik" olduğunu söylemişti.

Demokrat Parti'nin başkan aday adaylarından üçü ise, daha geniş bir güvenlik incelemesine tabi tutulduktan sonra ülkeye 10 binden fazla Suriyelinin alınmasını desteklediklerini açıklamıştı.

ABD'de son yapılan kamuoyu yoklamalarına göre halkın yarısından fazlası Suriyelilerin ülke güvenliği için tehdit oluşturduğunu düşünüyor.

Ancak ülkede Suriyelilere karşı oluşturulan olumsuz havayı eleştirenler de var.

Göçmenlerin ABD'ye yerleşmesine yardımcı olan Lutheran Göç ve Göçmen Merkezi'nden Michael Mitchell, "Göçmenlerin zulümden kaçtığını aklımızdan çıkarmamamız çok önemli" dedi.

Pazartesi günü IŞİD'in (Irak Şam İslam Devleti) yayınladığı bir videoda ABD'nin başkenti Washington'da saldırı düzenleme tehdidinde bulunduğu iddia edilmişti.

İlgili haberler