Erdoğan: Esad'ın Suriye'nin geleceğinde yeri yok

Telif hakkı Reuters

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beşar Esad'ın "Suriye'nin geleceğinde rolü olmadığını" söyledi.

Antalya'daki G20 toplantısı ardından bir basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, "uluslararası toplumun, Suriye meselesinde artık etkin bir işbirliği, külfet paylaşımı ve samimi bir dayanışma içerisinde hareket etmesi gerektiğini" kaydetti.

Erdoğan, hedeflerinin "Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması, terörden arındırılması ve çoğulcu, demokratik ve meşru bir siyasi yapıya kavuşması" olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Kendi halkını katleden Esed'in Suriye’nin geleceğinde yeri yoktur. Esed, bu şansını çoktan kaybetmiştir" şeklinde konuştu.

Suriye'deki durum ve küresel terör eylemlerindeki artış, Antalya'daki G20 zirvesine damgasını vuran konular arasındaydı.

Telif hakkı AP

Putin: "40 ülke terörü finanse ediyor"

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin de, 'terörün finans kaynaklarının' toplantıda ele alınan en önemli konular arasında yer aldığını bildirdi.

Putin 'terörü 40 ülkenin finanse ettiğini ve bunların arasında G20 ülkelerinin de bulunduğunu' söyledi.

Vladimir Putin, Rusya'nın Suriye'de Irak Şam İslam Örgütü IŞİD'le mücadele eden muhalefeti hava saldırılarıyla desteklemeye hazır olduğunu belirtti.

Obama: "karşımızda geleneksel bir güç yok"

ABD Başkanı Barack Obama ise, ABD stratejisinin IŞİD'in elindeki toprakları geri almak değil, bu tür aşırılıkçı grupların oluşmasına yardımcı olan dinamikleri değiştirmek olduğunu söyledi.

Karşımızda geleneksel bir askeri güç yok diyen Obama, "IŞİD'in elindeki toprakları geri alabilir, ve orada asker bulundurduğumuz sürece elimizde tutabiliriz, ancak bu, bu tür şiddet yanlısı aşırılıkçı grupları üreten dinamikleri ortadan kaldırmaz" dedi.

Hem Obama hem de Erdoğan, Suriye'den kaynaklanan mülteci krizinin terörle ilişkilendirilmemesi gerektiğini kaydettiler.

Paris saldırılarını izleyen G20 zirvesinin sonuç bildirisinde de 'terör eylemlerindeki artışın uluslararası barış ve güvenliği tehdit ettiği, küresel ekonomiyi güçlendirme çabalarını da tehlikeye attığı' belirtildi

Bildiride, 'terörün hiçbir din, milliyet ve etnik grupla ilişkilendirilemeyeceği' vurgulandı.