Myanmar'da Müslümanlar: Ne aday olabildiler, ne de oy kullanabildiler

Telif hakkı EPA

Myanmar'da yapılan son seçimlerde ülke nüfusunun yüzde 5'ini oluşturan Müslümanların oy kullanmalarına izin verilmedi.

Seçim Komisyonu, aday adaylarına ailelerinin Myanmar'da doğmuş olup olmadıklarını sordu ve birçok aday bu sebepten dolayı seçimlerden men edildi.

Guardian gazetesinin haberine göre, Pazar günü yapılan seçimin sonuçları, önceki seçimlerde milletvekili olan Müslüman vekillerin son seçimlerde parlamentodaki koltukların kaybettiğini gösteriyor.

Bu yenilginin sebeplerinden biri, Myanmar’da aşırı milliyetçi hareket olarak bilinen, Din ve Irk Koruma Komitesi'nin, (Ma Ba Tha) ülke genelinde yürüttüğü İslamın Budizm'e tehdit olduğu kampanyasının etkili olması olarak görülüyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) Güney Asya koordinatörü Meenakshi Ganguly, ''Seçimlerde adaylığı onaylanmış 6074 adaydan; 5130'u Budist, 903'ü Hristiyan ve geriye kalan 28 aday ise Müslümandı. Seçim Komisyon tarafından alınan kararlar kısmen ayrımcı. Özellikle ana partiler ırkçı, Budist Milliyetçi Ma Ba Tha'nın eleştirilerinden kurtulmak için aşırı derecede önyargılı davrandı'' dedi.

51 milyon nüfusa sahip Myanmar'da halkın çoğunluğu Budizm’e inanıyor. Bu nüfusun yüzde 5’lik kısmını ise Müslümanlar oluşturuyor.

Myanmar yönetimi, Müslümanların büyük çoğunluğunu Bangladeşli göçmenler olarak görüyor.

' Partiler önyargılı davrandı'

İnsan Hakları İzleme Örgütü Güney Asya koordinatörü Meenakshi Ganguly, ''Seçimlerde adaylığı onaylanmış 6074 adaydan; 5130'u Budist, 903'ü Hristiyan ve geriye kalan 28 aday ise Müslümandı. Seçim Komisyon tarafından alınan kararlar kısmen ayrımcı. Özellikle ana partiler ırkçı, Budist Milliyetçi Ma Ba Tha'nın eleştirilerinden kurtulmak için Müslümanlara karşı aşırı derecede önyargılı davrandı'' dedi.

İktidar Birleşmiş Dayanışma ve Kalkınma Partisi seçimlerde Müslüman aday çıkarmadı. Önde gelen muhalif lider Aung San Suu Kyi'nin partisi Ulusal Demokrasi Birliği' de Ma Ba Tha'dan gelen baskılara boyun eğerek partiden Müslüman bir aday göstermedi.

Açıklanan resmi sonuçlara göre Suu Kyi'nin partisi Ulusal Demokrasi Birliği oyların yaklaşık yüzde 80'ini alarak parlamentonun iki kanadındaki 664 koltuğun 348'ini kazandı.

Myanmar'ın en büyük Müslüman partisi Birleşik Ulusal Kongresi parlamentoda tek bir koltuk bile kazanamayarak ağır bir yenilgi aldı.

Müslümanların maruz kaldıkları baskı ve kötü muamele nedeniyle bir süredir uluslarararı kamuoyunun gündeminde olan Arakan Eyaletinde, 2012 yılında çıkan ayaklanmalarda kaçmak zorunda bırakılan 140 binden fazla Müslüman kamplarda yaşıyor. Birçoğunun ise hâlâ ait oldukları bir devlet yok.

Suu Kyi: Abartılmamalı

Telif hakkı AP

Suu Kyi, seçimlerden önce Müslümanların oy kullanamamasıyla iglili sorular üzerine konunun abartılmamasını söylemişti.

Myanmar'ın en büyük şehirlerinden Yangon'da oy kullanabilen Müslüman seçmenlerden biri Muhammed, ''Suu Kyi'yi seviyorum çünkü o uluslarası saygınlığı olan biri. Ulusal Demokrasi Birliği'nin seçimlerde Müslüman aday gösterip göstermemesi umrumda değil! '' dedi.

Suu Kyi'nin kampanyasında Müslümanlara verilecek haklar önceliği oluşturmasa da, 70 yaşındaki lider Müslüman azınlığı koruyacağını ve Müslümanlara yapılan uygulamaları takip edeceğini söylüyor.

Avrupa Birliği'nden seçim gözlemcileri seçimlerin kurallara uygun yapıldığını, fakat Müslümanların oy kullanma hakkından mahrum edilmeleri konusunda endişelerinin olduğunu ifade etti.

Avrupa Parlamentosu üyesi Ana Gomes, ''Yeni seçilen hükümetin ülkeyi demokratik yollarla yöneteceğine ve ülkedeki aşırı dincilik ve ırkçılıktan etkilenen Müslüman azınlıklara dikkat çekerek daha katılımcı bir toplumu teşvik edeceğine inanıyoruz' dedi.