Türkiye: Mustafa'yla ilgili Fransa'yı bilgilendirmiştik

Reuters haber ajansı, üst düzey bir Türk yetkiliye dayanarak, Türkiye'nin Paris saldırılarını düzenlediği sanılan şüphelilerden biri hakkında Fransa'yı iki kez bilgilendirdiğini bildirdi.

TIKLAYIN: 'SESSİZ, SAKİN' PARİS SALDIRGANI

TIKLAYIN - PARİS KURBANLARI KİMLER?

TIKLAYIN - 'CİHATÇILARIN BAŞKENTİ' MOLENBEEK'E NEŞTER

Yetkili şüphelilerden birinin 2013'te Türkiye'ye gittiğini, ancak ülkeden çıktığına dair bir kayıt bulunmadığını söyledi.

Adı açıklanmayan yetkilinin, Türkiye'nin ilk olarak Aralık 2014'te, ikinci olarak da Ocak 2015'te Fransa'yı uyardığını söylediği bildiriliyor.

Guardian'da yer alan habere göre, Türk yetkililerin bahsettiği kişi İsmail Ömer Mustafa.

Türk yetkili, Mustafa konusunda Fransa'yı bilgilendirdikten sonra Fransız makamlarından herhangi bir yanıt almadıklarını belirtirken, ''Ancak Paris saldırılarından sonra Türk yetkililere İsmail Ömer Mustafa hakkında bilgi talebi ulaştı'' dedi.

İki zanlının daha kimliği tespit edildi

Fransız yetkililer, soruşturmanın Fas kökenli bir Belçika vatandaşı üzerine odaklandığını söylüyor.

27 yaşındaki Abdelhamid Abaaoud'un zanlılardan ikisiyle Brüksel'de aynı semtten oldukları bildiriliyor.

Yetkililer, Abaaoud'un şu anda Suriye'de IŞİD saflarında olduğunu düşünüyor.

Fransız makamları, saldırganlardan ikisinin daha kimliğini belirlediklerini açıkladı.

Samy Amimour'un Bataclan konser salonundaki saldırganlardan biri olduğu belirtiliyor.

Diğer zanlı Ahmad el Muhammed'in Stade de France'ın yakınlarında kendini havaya uçuran kişilerden biri olduğu belirtiliyor.

Eğer, cesedinin yanında bulunduğu söylenen pasaport ona aitse, Ahmad el Muhammed 1990 Suriye doğumlu.

Fransız polisi, ismi ilk belirlenen zanlılardan Salah Abdeslam için uluslararası arama kararı almıştı. 26 yaşındaki Fransız vatandaşı Abdeslam Brüksel doğumlu.

Saldırılar Suriye'den planlandı

Telif hakkı AFP

Fransa Başbakanı Manuel Valls Paris saldırılarının Suriye'den planlandığını ve organize edildiğini söyledi.

Valls, yetkililerin Fransa ve diğer Avrupa ülkelerine yönelik yeni 'terör' saldırılarının planlanmakta olduğuna inandıklarını da belirtti.

Valls ayrıca Pazartesi sabahı Fransa çapında şüpheli radikal İslamcılara yönelik baskınlar gerçekleştirildiğini de teyit etti.

Başbakan, 150'den fazla baskın gerçekleştirildiğini söyledi.

Valls Fransa'nın tek bir 'terörist' gruptan ziyade 'bir terörist ordusuyla' uğraştığını belirtti.

'23 kişi gözaltına alındı, 31 silaha el konuldu'

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, Cuma günkü saldırılar sonrası 23 kişinin gözaltına alındığını, 31 silaha da el koyduklarını açıkladı.

Bernard Cazeneuve, 104 kişinin de ev hapsinde tutulduğunu söyledi.

Cazeneuve, Fransız polisinin sadece dün gece ülke çapında 168 noktada arama yaptığını belirtti.

Amerikan Associated Press haber ajansına konuşan bir Fransız yetkili ise saldırılarını yönettiğinden şüphelendikleri Belçikalı Abdelhamid Abaaoud'un önlenen başka bazı saldırı girişimleriyle de bağlantılı olduğunu bildirdi.

Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, önlenen saldırıların Paris'e giden bir hızlı trene ve yine Paris'teki bir kiliseye yönelik olarak planlandığını söyledi.

Fransa Rakka'yı vurdu

Telif hakkı Getty

Fransız polisi Paris'te 129 kişinin ölümüne yol açan saldırılarla ilgili olarak aranan bir Fransız vatandaşının fotoğrafını yayımlarken, Fransız savaş uçakları Suriye'nin Rakka kentindeki IŞİD hedeflerini vurdu.

Polis 26 yaşındaki Salah Abdelslam'ı "tehlikeli" diye tanımladı. Abdelslam yanındaki iki kişiyle birlikte Belçika sınırında durdurulmuş daha sonra serbest bırakılmıştı.

TIKLAYIN - Paris saldırıları: Kurbanlar kimlerdi?

Polisin Abdelslam'ı durdurduğu sırada şüphelinin kullanılan araçlardan birini kiralayan kişi olduğunu bilip bilmediği net değil.

Bu arada, Ürdün ve BAE'deki üslerden havalanan 10 Fransız savaş uçağı Rakka'daki IŞİD hedeflerinin 20 güdümlü bombayla vurulduğu açıklandı.

Fransa Savunma Bakanlığı, vurulan hedefler arasında bir komuta merkezinin ve eğitim kampının da bulunduğunu söyledi.

Saldırıların ABD güçleriyle koordinasyon halinde yapıldığı vurgulandı.

Telif hakkı Getty

Fransa'da Paris saldırılarının ardından ilan edilen üç günlük yas sürerken Pazar günü Notre Dame Katedrali'nde bir ayin düzenlendi.

Bu arada Paris'teki Cumhuriyet Meydanı'nda saldırı kurbanlarını anmak için yüzlerce kişinin toplandığı sırada panik yaşandı.

TIKLAYIN - 'Sessiz, sakin' Paris saldırganı: İsmail Ömer Mustafa

Paniğin havai fişeğin silah sesi sanılması nedeniyle yaşandığı bildirildi.

Firari zanlı aranıyor

Soruşturmada ise Paris'in doğusundaki Montreuil'de terk edilmiş bir otomobil bulunması en az bir şüphelinin kaçtığı şüphelerini arttırdı.

Fransız polisi Saleh Abdelslam hakkında bilgi halktan bilgi talep ederken "tehlikeli" olarak tanımlanan Abdelslam'a yaklaşılmaması istendi.

Telif hakkı Other

Polis Montreuil'de bulunan aracın restoranlara ateş açan saldırganlar tarafından kullanıldığına inanıyor.

TIKLAYIN - Belçika'dan 'cihatçıların semti' Molenbeek'e neşter

Saldırganların kullandığı Seat ve Wolksvagan Polo marka iki otomobil Belçika'da kiralanmıştı. Polo marka araç 89 kişinin öldürüldüğü Bataclan Konser Salonu'nun yakınında bulundu.

Belçikalı savcılarsa saldırganlardan birinin Brüksel'de, birinin Brüksel yakınlarındaki Molenbeek'te yaşadığını açıkladı. Ancak her iki saldırganın da ismi açıklanmadı.

Molenbeek'te yedi kişinin gözaltına alındığı ancak hepsinin Paris saldırılarıyla bağlantılı olarak tutulmadığı bildirildi.

Gözaltındakiler arasında Salah Abdelslam'ın bir kardeşinin de bulunduğu, Abdelslam'ın bir diğer kardeşinin de ölen yedi saldırgandan biri olduğu sanılıyor.

Saldırıda ölen saldırganlardan kimliği net olarak açıklanan sadece 29 yaşındaki Fransız vatandaşı İsmail Ömer Mustafa.

Mustafa'nın sabıka kaydı bulunduğu ve Fransız istihbaratının olası aşırılık yanlısı listesinde olduğu açıklanmıştı.

İlgili haberler