Paris saldırıları: Firari şüpheli için insan avı

Telif hakkı Policia de Francia

Fransız polisi Paris'te 129 kişinin ölümüne yol açan saldırılarla ilgili olarak aranan bir Fransız vatandaşının fotoğrafını yayımlarken, Fransız savaş uçakları Suriye'nin Rakka kentindeki IŞİD hedeflerini vurdu.

Polis 26 yaşındaki Salah Abdelslam'ı "tehlikeli" diye tanımladı. Abdelslam yanındaki iki kişiyle birlikte Belçika sınırında durdurulmuş daha sonra serbest bırakılmıştı.

Polisin Abdelslam'ı durdurduğu sırada şüphelinin kullanılan araçlardan birini kiralayan kişi olduğunun bilip bilmediği net değil.

Bu arada, Ürdün ve BAE'deki üslerden havalanan 10 Fransız savaş uçağı Rakka'daki IŞİD hedeflerinin 20 güdümlü bombayla vurulduğu açıklandı.

Fransa Savunma Bakanlığı, vurulan hedefler arasında bir komuta merkezinin ve eğitim kampının da bulunduğunu söyledi.

Telif hakkı AP

Saldırıların ABD güçleriyle koordinasyon halinde yapıldığı vurgulandı.

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve saldırıların "Belçika'da yaşayan grup kişi tarafından planlandığını ve bu grubun Fransa'daki suç ortaklarından destek aldığını" söyledi.

Fransa'da Paris saldırılarının ardından ilan edilen üç günlük yas sürerken Notre Dame Katedrali'nde bir ayin düzenlendi.

Bu arada Paris'teki Cumhuriyet Meydanı'nda saldırı kurbanlarını anmak için yüzlerce kişinin toplandığı sırada panik yaşandı.

Paniğin havai fişeğin silah sesi sanılması nedeniyle yaşandığı bildirildi.

Saldırı soruşturması

Soruşturmada ise Paris'in doğusundaki Montreuil'de terk edilmiş bir otomobil bulunması en az bir şüphelinin kaçtığı şüphelerini arttırdı.

Fransız polisi Saleh Abdelslam hakkında bilgi halktan bilgi talep ederken "tehlikeli" olarak tanımlanan Abdelslam'a yaklaşılmaması istendi.

Polis Montreuil'de bulunan aracın restoranlara ateş açan saldırganlar tarafından kullanıldığına inanıyor.

Saldırganların kullandığı Seat ve Wolksvagan Polo marka iki otomobil Belçika'da kiralanmıştı. Polo marka araç 89 kişinin öldürüldüğü Bataclan Konser Salonu'nun yakınında bulundu.

Telif hakkı AFP

Belçikalı savcılarsa saldırganlardan birinin Brüksel'de, birinin Brüksel yakınlarındaki Molenbeek'te yaşadığını açıkladı. Ancak her iki saldırganın da ismi açıklanmadı.

Molenbeek'te yedi kişinin gözaltına alındığı ancak hepsinin Paris saldırılarıyla bağlantılı o larak tutulmadığı bildirildi.

Gözaltındakiler arasında Salah Abdelslam'ın bir kardeşinin de bulunduğu, Abdelslam'ın bir diğer kardeşinin de ölen yedi saldırgandan biri olduğu sanılıyor.

Saldırıda ölen saldırganlardan kimliği net olarak açıklanan sadece 29 yaşındaki Fransız vatandaşı İsmail Omar Mostefai.

Mostefai'nin sabıka kaydı bulunduğu ve Fransız istihbaratının olası aşırılık yanlısı listesinde olduğu açıklanmıştı.