G20'ye Paris ve Suriye damga vurdu

Telif hakkı AFP

Antalya'da düzenlenen G20 zirvesine Paris'teki saldırılar damga vurdu. Liderlerin ikili görüşmelerinde de görüşme oturumunda da başlıca konu Paris, IŞİD'le mücadele ve Suriye kaynaklı göç ve şiddet oldu.

G-20'nin gündemini, zirveyi izleyen Hürriyet Daily News gazetesi Ankara Temsilcisi Serkan Demirtaş'la konuştuk:

Paris saldırıları konusunda zirvede ne konuşuldu?

Serkan Demirtaş: Paris saldırıları, aslında ana gündemi ekonomi ve ticaret olan G20'nin gündemini derinden etkiledi. ABD Başkanı Barack Obama'nın önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha sonra da Suudi Kralı Salman ve Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmelerde öne çıkan konu IŞİD ile mücadele ve daha genel anlamda Suriye sorununun siyasi çözümü oldu.

Telif hakkı Getty

Liderler ilk oturumun başında bir dakikalık saygı duruşunda bulunarak Fransa halkıyla birlikte oldukları mesajını da verdiler. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın verdiği çalışma yemeği de doğrudan Suriye'den kaynaklanan terör ve göç meselelerine odaklandı.

Obama, Erdoğan güçlü ortak...

Telif hakkı Reuters

Serkan Demirtaş: ABD Başkanı Obama'nın altını çizdiği "güçlü ortak" tanımı aslında iki ülkenin Temmuz ayında yaptıkları anlaşma sonucunda Türkiye'nin ABD ile birlikte IŞİD'e dönük hava harekatlarına katılması, İncirlik Üssü ve Türk hava sahasını Amerikan savaş uçaklarına açmasıyla başlayan yeni dönemi anlatıyor. Her ne kadar Türkiye'nin IŞİD'le mücadele şiddetine ilişkin Batı'da soru işaretleri olsa da ABD liderliğindeki koalisyona en çok destek veren ülkelerden biri de Türkiye. Türkiye'nin Özgür Suriye Ordusu ve Arap ve Türkmen yerel güçlerle yakın ilişkisi de onun pozisyonunu kuvvetlendiren bir unsur olarak görülüyor.

İkili görüşmelerde Suriye konusunda bir ilerleme sağlandı mı?

Serkan Demirtaş: Erdoğan-Obama görüşmesinde Viyana'da dün sağlanan uzlaşmanın ele alındığını biliyoruz. Obama-Putin görüşmesinden sonra yapılan açıklamalarda da iki liderin sorunun bir an önce çözümlenmesi için BM liderliğinde müzakerelerin başlatılmasına onay verdiği kaydediliyor. Çalışma yemeğinde de ele alınan bu konunun tıkandığı nokta ise Suriye'de geçiş dönemi ve sonrasında Beşar Esad'ın nasıl bir rol oynayacağı. Liderlerin bu sorunun çözümü için çalışmaya devam edeceği kaydediliyor.