Almanya - Hollanda maçı tehdit nedeniyle iptal

Telif hakkı AP

Almanya ve Hollanda milli takımları arasında dün akşam Almanya'nın Hannover kentinde oynanması beklenen hazırlık maçı, başlama vuruşundan bir buçuk saat önce güvenlik gerekçeleriyle iptal edildi ve stadyum boşaltıldı.

Stadyumda polis tarafından yapılan anonsla maçın oynanmayacağı taraftarlara duyurldu.

Alman Devlet televizyon kanalı NDR'ye konuşan Hannover Emniyet Müdürü Volker Kluwe "Bir patlama olacağına dair ciddi planlamalar yapıldığı yönünde istihbarat var" dedi.

Maçın iptalinin ardından konuşan Alman yetkililer, Fransa gizli servisinden Irak merkezli bir örgütün Hannover'de saldırı hazırlığında olduğuna dair bilgiler aldıklarını söyledi.

Yetkililer, stadyumda bombalı, Hannover'in farklı noktalarında ise silahlı saldırılar olabileceğine dair isithbaratın kendilerine ulaştığını belirtti.

Maçı izleyecekler arasında Almanya Başbakanı Angela Merkel'in yanı sıra bakanların da olması planlanıyordu.

Polisin stadyumu tahliye anonsları başladığı sırada Merkel de stadyumdaydı.

Merkel, Paris saldırılarını planlayanların tehditlerine boyun eğmeyeceklerini göstermek için maça gideceklerini ifade etmişti.

Maçı Hollanda Savunma Bakanı Jeanine Hennis ile Spor Bakanı Edith Schippers de izleyecekti. Kadın bakanların stadyumdan çıkarılma anını Hollanda Televizyonu NOS muhabiri Twitter hesabından böyle duyurdu:

Maçı izlemeye gidenlerden Hors, BBC'ye yaşananları anlattı ve "Stada girmeye hazırlanıyorduk. Otellerin bulunduğu bölgede bekliyorduk. Sonra bir anda herkesin stadyumdan uzaklaşmaya başladığını fark ettik. Birkaç dakika sonra polis anonsları başladı. Stadın çevresini terk etmemizi söylediler. Kimse ne olduğunu bilemiyordu" dedi.

Konser salonu da tahliye edildi

Hannover'de stadyumun yanı sıra bir de konser salonu saldırı olabileceği yönünde gelen istihbarat nedeniyle tahliye edildi.

14 bin kişi kapasiteli TUI Arena'da Söhne Mannheims grubunun konseri olacaktı.

Associated Press haber ajansı, gündüz saatlerinde Hannover emniyetinin stadyumda bomba olabileceği yönünde bir ihbar aldığı bilgisini geçti.

Telif hakkı AP
Image caption Hannover stadyumu çevresine çok sayıda güvenlik ve arama-kurtarma ekibi sevk edildi.

Almanya milli takımı, Paris'te Fransa milli takımıyla karşılaştığı sırada saldırılar gerçekleşmişti.

İptal edilen Almanya - Hollanda maçı da 'Özgürlük maçı' olarak adlandırılmıştı.