Fransa 115 bin güvenlik görevlisini seferber etti

Telif hakkı Getty

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, Cuma günü başkent Paris'te düzenlenen saldırıların ardından ülkede güvenliğin sağlanması için 115 bin kişiyi seferber ettiklerini söyledi.

Bernard Cazeneuve bu amaçla görevlendirilen polislerin, askerlerin ve jandarma birliklerinin ülkenin dört bir yanında görev yaptıklarını belirtti.

Cazeneuve ayrıca militan olduklarından şüphelenilen kişilere yönelik operasyonlarda dün gece 128 adrese baskın düzenlendiğini açıkladı.

Fransız bakan 2007-2012 yılları arasında yüzde 17 azalan polis teçhizatını da artırma sözü verdi.

Fransa'da polis önceki gece de 160'dan fazla adrese baskın düzenlemiş ve 23 kişiyi gözaltına almıştı. Fransız medyası, Paris yakınlarındaki Bobigny bölgesindeki baskınlardan birinin saldırganlardan biri tarafından kullanıldığını yazdı.

Belçika emniyeti ile işbirliği yapan Fransız polisi özellikle zanlılardan Salah Abdeslam'ı arıyor. Abdeslam'ın ülkesi Belçika'ya kaçtığı sanılıyor.

Telif hakkı Other

Zanlının yeni fotoğraflarını yayımlayan Belçika polisi halktan, Abdeslam'ı görenlerin polise haber vermelerini istedi.

Paris'te Bataclan Konser Salonu ile bazı barlar, restoranlar ve Stade de France önünde düzenlenen saldırılarda 129 kişi hayatını kaybetmişti.

Rakka'ya yeni hava saldırıları

Öte yandan, Fransız savaş uçakları IŞİD'in Suriye'deki kalesi olan Rakka kentine yeni hava saldırıları düzenledi.

Telif hakkı epa

Fransa Savunma Bakanlığı, bombardımana katılan 10 savaş uçağının Rakka'da birer komuta ve eğitim merkezini imha ettiğini bildirdi.

Paris'e giden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande tarafından kabul edildi.

Telif hakkı Getty

Son saldırılar sonrası IŞİD'e karşı işbirliğini güçlendirmenin yollarını ele aldıklarını belirten Kerry, "IŞİD baskı altında ve toprak kaybediyor" dedi.

Kerry, Hollande'ın bir hafta içinde Washington'u ziyaret edeceğini ve ABD Başkanı Barack Obama'yla görüşeceğini açıkladı.

Brüksel'de temaslarda bulunan Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian ise diğer AB üyelerinden IŞİD'e karşı yürüttükleri operasyonlarda kendilerine yardımcı olmalarını istedi.

İlgili haberler