İngiltere: IŞİD ölümcül siber saldırılar planlıyor

Telif hakkı Reuters

İngiltere Maliye Bakanı George Osborne Hükümet İletişim Merkezi (GCHQ)'da yaptığı konuşmada, IŞİD'in ölümcül siber saldırılar planladığını söyledi.

George Osborne, bilgisayar korsanlarının ülkenin elektrik, hava kontrol ve hastanelerinin iletişim sistemlerinde kontrolü ele almaları halinde, can kayıpları yaşanabileceğine dikkat çekti.

Osborne İngiltere'nin siber suçlarla mücadeleye iki kat fazla kaynak ayırmasını kararlaştırdı.

İngiltere, bu alanda 2020 yılına kadar 1 milyar 900 milyon sterlin (yaklaşık 2 milyar 900 milyon dolar) harcayacak.

Osborne, İngiliz istihbarat birimi GCHQ'daki konuşmasında, IŞİD'in bilgi teknolojisi için de tehdit oluşturduğunu vurguladı.

İngiltere Başbakanı David Cameron da dün ülkesinin Paris saldırıları sonrası istihbarat bütçesini artıracağını açıklamıştı.

TIKLAYIN - İNGİLTERE İSTİHBARAT BÜTÇESİNİ ARTIRIYOR

BBC Güvenlik Muhabiri Frank Gardner, Osborne'nun açıklayacağı kararların çoğunun yeni olmadığını ancak İngiliz hükümetinin kamuoyuna, siber güvenliği sağlamanın da öncelikleri arasında olduğunu göstermeye çalıştığını söylüyor.

İngiltere'de yoğun güvenlik önlemleri

Fransa'nın başkenti Paris'te Cuma günü düzenlenen saldırılarda 129 kişi hayatını kaybetmişti. Ölenlerden biri de İngiliz vatandaşıydı.

İngiltere İçişleri Bakanı Theresa May, saldırılar sonrası büyük kentlerde ve sınırlarında güvenlik önlemlerini artıracaklarını söyledi.

Londra'daki Wembley Stadyumu'nda bu akşam İngiltere ile Fransa arasında oynanacak hazırlık maçında statta silahlı polisler de görev yapacak.

İlgili haberler