Fransa ve Rusya IŞİD'in kalesi Rakka'ya saldırıları yoğunlaştırıyor

Telif hakkı AFP

Cuma gecesi yaşanan Paris saldırılarının ardından Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Suriye'deki kalesi Rakka'ya yönelik hava operasyonları önemli ölçüde hız kazandı.

Fransa hava kuvvetlerinin son iki gündür devam eden hava operasyonlarına bugünb Rusya'dan da destek geldi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rus hava kuvvetlerinin Rakka'yı uzun menzilli bombardıman uçakları ve füzelerle vurduğunu açıkladı.

Akdeniz'de konuşlanmış olan Rus denizaltılarından fırlatılan cruise füzelerininin hem Rakka'yı hem de Der Zor'u hedef aldığı belirtildi.

Telif hakkı AFP
Image caption Rusya IŞİD'i ilk kez Akdeniz'deki denizaltılarından ateşlenen füzelerle vurdu.

Kasım ayı başlarında Mısır'da düşen Rus havayollarına ait yolcu uçağının bombayla düşürüldüğünün teyit edilmesi üzerine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "IŞİD'den intikam alınacak" açıklamasını yapmıştı.

Putin, IŞİD'e karşı operasyonlarda Fransa'yla işbirliğine hazır olduklarını da ifade ederek "Fransa bizim müttefikimiz" demişti.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon ise Rusya'nın yeni hava operasyonlarını gözlemlediklerini ifade ederek operasyonları "agresif bir hava harekatı başlattılar" sözleriyle yorumladı.

Rusya'nın Rakka'ya odaklanan son saldırıları, Moskova'nın 30 Eylül'de Suriye hava operasyonlarına başlamasından bu yana IŞİD'e yönelik gerçekleştirdiği en yoğun saldırılar oldu.

Charles de Gaulle uçak gemisi yol açıktı

Telif hakkı AFP
Image caption Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Charles de Gaulle uçak gemisinin Suriye operasyonlarına katılacağını açıkladı.

Fransa'nın IŞİD'e karşı artan askeri operasyonları kısa süre içerisinde denizden de desteklenecek.

Paris saldırılarını 'savaş nedeni' olarak niteleyen Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Charles de Gaulle uçak gemisi mürettebatına, Orta Doğu'da konuşlanmak üzere yola çıkma emrinin verildiğini söyledi.

Fransa, Charles de Gaulle'ün Suriye açıklarına ulaşmasıyla birlikte Suriye'de daha etkin bir hava harekatı gerçekleştirmeyi hedefliyor.

BBC savunma muhabirti Jonathan Marcus, Rusya ve Fransa'nın IŞİD'e yönelik operasyonlarındaki artışın iki ülke arasında kalıcı bir yakınlaşmadansa çıkarların örtüşmesine dayalı konjonktürel bir işbirliği olarak yorumluyor.

İlgili haberler