Suriyelilerde 'bomba işlemeyen pasaport' şüphesi

Telif hakkı Other
Image caption İddiaların ortaya atılması ardından pekçok Suriyeli, Photoshop'la yaptıkları "tahrip edilmesi mümkün olmayan" Suriye pasaportları görüntülerini paylaştı.

Paris saldırılarının ardından yapılan ilk resmi açıklamalardan biri, saldırganlardan birinin yanında bir Suriye pasaportu bulunduğuydu.

Açıklamayı şüphe ve endişeyle karşılayan Suriyeliler, günlerdir konuyu sosyal medyada hararetle tartışıyor.

Pasaport 25 yaşındaki İdlib doğumlu Ahmad al-Mohammad adına düzenlenmişti. Polis hala sahte olup olmadığını araştırıyor.

Paris savcılığı, Stade de France yakınlarında bomba yüklü yeleğini patlatarak intihar eden bir saldırganın parmak izlerinin, Yunanistan'ın Leros adasına ulaşan mültecilerden birine uyduğunu açıklamıştı.

Başka haberlere göreyse, Sırbistan'da tutuklanan bir kişinin üzerinden çıkan pasaportta, Paris'te bulunan pasaporttakine çok benzer bilgiler yer alıyor – yani aynı kalpazanın elinden çıkma olabilirler.

Suriyeli Facebook kullanıcılarından bazıları da pasaportun gerçek olduğundan şüpheli.

Bunlardan biri "Anlamıyorum" diyor, "Saldırgan kendini havaya uçurmuş ama pasaportuna birşey olmamış, nasıl olabilir bu?"

Bir diğeri ise şöyle yazıyor: "Suriyeliler öcü gibi görülüyor; dünyada olan biten herşeyin faturası onlara çıkarılıyor. Ürdün'deki kum fırtınasından bile Suriyeliler sorumlu."

Telif hakkı Other
Image caption Yine bir Suriye pasaportuna Photoshopla eklenmiş bu yazıda da "kurşun ve bomba geçirmez" yazıyor.

Pekçok Suriyeli Photoshopla hazırlanmış, "bomba kurşun geçirmez" Suriye pasaportlarının fotoğraflarını esprili yorumlarla paylaştı.

En fazla ilgi gören paylaşımlardan biriyse, al Jazeera televizyonunun Suriyeli yüzlerinden, popüler sunucu Faysal al Qasim'e aitti.

Qasim bir Suriye dizisinden alınma "Bir suçlunun olay yerinde kimliğini unutması için ne kadar salak olması lazım?" repliğini paylaşmıştı.

Saldırganlardan birinin Suriyeli olmasının, Avrupa'daki mülteci tartışmasını etkileyeceği de gözlerden kaçmamıştı.

Gerek ülke içinden gerekse dışından binlerce Suriyeli sosyal medyada bu konuda endişelerini dile getirdi.

"Allah Fransa'daki ve her yerdeki Suriyeli mültecilerin yardımcısı olsun" diyordu bunlardan biri Twitter mesajında, "Zaten zordu işleri, şimdi daha da zor olacak."

Pasaport tartışmasına dün de Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas katıldı.

IŞİD'in Avrupa'daki mülteci tartışmasını manipüle etmeye çalışıyor olabileceğini belirten Maas, durum açıklığa kavuşana dek "çok çok" dikkatli olunması çağrısı yaptı ve ekledi:

"IŞİD'in Avrupa'daki mülteci meselesini siyasileştirmek ve radikalleştirmek için ardında sahte izler bıraktığının farkındayız."