Paris saldırılarının mimarı nerede bilinmiyor

Telif hakkı AFP

Paris savcısı François Molins, şehrin banliyölerinden Saint Denis'te gerçekleştirilen ve iki kişinin öldüğü operasyonlarla ilgili basın toplantısı düzenledi ve Saint Denis'teki 'terör hücresinin' çökertildiğini söyledi.

Operasyonda 8 kişinin gözaltına alındığını da belirten Savcı Molins, bu kişiler arasında Paris saldırılarına katılan Salah Adeslam ve saldırıları organize ettiği sanılan Abdelhamid Abaaoud'un bulunmadığını ifade etti.

Ancak Molins, operasyonun gerçekleştiği binada molozların altında henüz kimliği tespit edilmemiş ceset parçaları olduğunu da aktardı.

Bu sabah başlatılan operasyonlar sırasında bir kadın üzerindeki bomba düzeneğini patlatmış, bir diğer şüpheli de polisle girdiği çatışmada öldürülmüştü.

Savcı Molins, operasyonların Abdelhamid Abaaoud'un Saint Denis'te saklanıyor olabileceği yönünde alınan istihbarat üzerine başlatıldığını da söyledi ve "Abaaoud hala Fransa'da olabilir" dedi.

Telif hakkı EPA
Image caption Abdelhamid Abaaoud, ne zaman çekildiği bilinmeyen bu fotoğrafta elinde Kuran ve yanında IŞİD bayrağıyla poz veriyor.

Saldırganlardan 'Başlıyoruz' mesajı

Operasyonun 129 kişinin hayatını kaybettiği Paris saldırılarıyla bağlantılı isimlere yönelik düzenlendiğini söyleyen Molins, yaklaşık 1 saati bulan çatışmalarda güvenlik güçlerinin 5 bin civarında mermi ateşlediği bilgisini de verdi.

Telif hakkı AFP
Image caption Paris Savcısı François Molins, operasyonda 8 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Cuma günkü Paris saldırılarına dair devam eden soruşturma hakkında da bilgi veren Molins, polisin bulduğu telefonlardan birisinde Bataclan Konser Salonu'na saldıranlardan birisinin "Yola çıkıyoruz ve başlıyoruz" mesajı gönderildiğinin tespit edildiğini söyledi.

İlgili haberler