Pew anketi: Türkiye'de IŞİD'e sempati yüzde 8

Telif hakkı AP

ABD merkezli araştırma şirketi Pew'un Müslüman nüfusun ağırlıkta olduğu ülkelerde yaptığı araştırmada Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) sempati oranı genelde düşük çıksa da, Türkiye, yüzde 8 ile anketin yapıldığı ülkeler arasında beşinci oldu.

Pew'un gerçekleştirdiği ankette katılımcılara "IŞİD'e sempati duyuyor musunuz?" sorusu yöneltildi.

Türkiye'de ankete katılanların yüzde 73'ü IŞİD'e karşı herhangi bir sempati beslemediklerini fade ederken, yüzde 19'luk kesim 'fikrim yok' yanıtını verdi. Yüzde 8'lik kesim ise IŞİD'e karşı sempati beslediğini ifade etti.

Anketin yapıldığı ülkeler arasında örgüte karşı en yüksek oranda sempati ise yüzde 14'le Nijerya'da gözlemlenirken, onu yüzde 11'er destek oranıyla Malezya ve Senegal takip etti.

Pakistan'da ise ankete katılanların yüzde 62'lik bölümü soruya 'Fikrim yok' yanıtını verdi.

'Batılı ülkeler IŞİD saldırılarından endişe ediyor'

Anket sorusu Pew'un her yıl açıkladığı Küresel Trendler raporunun bir parçası olarak sorulmuştu.

Pew, Batılı ülkelerde IŞİD'e sempati sorusunun sorulmadığını, ancak bu ülkelerde lankete katılanların önemli bir bölümünün IŞİD'i ciddi bir küresel tehdit olarak algıladığını ifade etti.

IŞİD'in saldırı düzelemesinden endişelenenlerin oranı İspanya'da yüzde 77, son Paris saldırılarında 129 kişinin hayatını kaybettiği Fransa'da yüzde 71 ve Almanya'da da yüzde 69 oldu.

İlgili haberler