FBI'dan uyarı: Roma ve Milano tehdit altında

Telif hakkı AP

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Fransa'nın başkenti Paris'te Cuma günü düzenlenen ve 129 kişinin öldüğü saldırıların ardından İtalya'yı uyardı. FBI İtalyan makamlarına, başkent Roma ve Milano'da saldırılar düzenlenebileceğini bildirdi.

İtalyan gazetelerinin neredeyse tamamı, FBI'ın uyarısını bugün ilk sayfadan "FBI'dan İtalya'da terör alarmı", "İtalya'da kırmızı alarm" gibi başlıklarla verdi.

FBI'ın raporunda; başkent Roma'nın içinde bulunan Vatikan'a ait San Pietro Bazilikası ile Milano'daki Duomo Katedrali ve La Scala Opera Evi muhtemel hedefler arasında sayılıyor.

İtalyan gazetelerine yansıyan haberlere göre FBI ayrıca İtalya'ya saldırı hazırlığında olan 5 Arap asıllı şüphelinin isimlerini de verdi.

IŞİD bağlantılı oldukları iddia edilen bu kişilerin bir bazilikaya saldırı planladıkları belirtildi.

İtalyan Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni de bu bilgiyi doğruladı. Gentiloni, Güvenlik güçlerimiz dünden itibaren bu beş kişiyi bulmak için çalışıyor" dedi.

ABD'nin Roma Büyükelçiliği de İtalya'yı ziyaret etmeyi planlayan Amerikan vatandaşlarını uyardı. ABD elçiliği; Roma, Milano, Torino ve Napoli'de dini mekanlar ve toplanma yerlerinden uzak durulmasıni istedi.

TIKLAYIN - İTALYA'DA 'KUTSAL YIL' KORKUSU

Başbakan Renzi: Histerik olmayalım

İtalya'da, siyasi ve dini liderlerden ise paniğe kapılmama çağrıları geldi.

Başbakan Matteo Renzi, olası risklerin küçümsenmemesi gerektiğini teslim ederken, "histerik olunmaması" çağrısı yaptı.

Telif hakkı AP

"Güvenlik kaygıları" ile "kimliğini kaybetmeme" arasında bir denge kurulması gerektiğini vurgulayan Renzi "Her şeyden önce yaşamalıyız, kendimizi kapatmama ve kimliğimizden vazgeçmeme cesaretine sahip olmalıyız" dedi.

Tehditleri ciddiye aldıklarını söyleyen Dışişleri Bakanı Gentiloni de, "Yine de bu alarm konumunun esiri olmamalıyız, çünkü bu ancak Daeş'e (IŞİD) ödül vermek olur" diye konuştu.

IŞİD tarafından defalarca tehdit edilen Katolik Kilisesi ve Vatikan lideri Papa Francesco da, tehditlere rağmen "zırhlı kapıların arkasına saklanmama" çağrısında bulundu. Ancak yüksek riskli hedefler arasında görülen Vatikan'da dünkü genel kabul töreni sırasında sıra dışı derecede yoğun güvenlik önlemleri ve katılımın azalması da dikkat çekti.

İtalya'da, gelecek ay başlayacak olan ve Roma'ya milyonlarca turist ve hacı adayını çekmesi beklenen Kutsal Yıl (jübile) sırasında terör eylemleri düzenlenmesi endişesi de tartışmalara yol açmaya devam ediyor.

Siyaset dünyası, medya ve halktan bir kesim jübilenin iptal edilmesini istiyor. İtalya ve Vatikan yönetimleri ise "korkuya teslim olunmaması gerektiği" gerekçesiyle buna karşı çıkıyor.

İlgili haberler