'Paris saldırılarının mimarı' Abdelhamid Abaaoud öldürüldü

Telif hakkı AP

Fransa'nın başkenti Paris'te Cuma günü 129 kişinin hayatını kaybettiği saldırının mimarı olduğu sanılan Abdelhamid Abaaoud'un dün Saint-Denis'te düzenlenen operasyonda öldüğü açıklandı.

Paris savcılığından yapılan yazılı açıklamada, Abaaoud'un kimliğinin parmak izleri üzerinden tespit edildiği belirtildi.

Saint-Denis'teki bir daireye yapılan operasyonda bir kadın üzerindeki patlayıcıları infilak ettirmiş, ölen diğer kişinin kimliği ise cesedi patlamanın etkisi ve polisin yağdırdığı kurşunlar nedeniyle paramparça olduğu için hemen belirlenememişti.

Ölen kadının Abaaoud'un kuzeni olduğu bildiriliyor.

27 yaşındaki Abaaoud, Fas asıllı Belçika vatandaşıydı ve daha önce ülkesinde bazı suçlara karışmıştı. Abaaod'un Fransa'da Ağustos ayında bir trene saldırı düzenlemeye çalıştığı bildiriliyor.

Telif hakkı AFP

5 bin mermi kullanıldı

Ağır silahlı Fransız polisi, aldığı bir istihbarat üzerine Paris'in banliyölerinden Saint-Denis'teki binayı basmış ve sekiz kişiyi gözaltına alınmıştı.

Fransız güvenlik güçleri çatışmalarda 5 bin civarında mermi kullanmıştı.

İngiliz Guardian gazetesi operasyonda bir binanın üçüncü katının tamamen çöktüğünü yazdı.

TIKLAYIN - SAINT-DENIS'TE HALK SORUYOR: YA SURİYE?

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve bugün operasyonla ilgili bir açıklama yapacak.

Paris savcılığından yapılan son açıklama öncesi ise Fransa Parlamentosu'nun alt kanadı olan Ulusal Meclis, ülkede ilan edilen olağanüstü halin 3 ay uzatılmasına onay vermişti.

TIKLAYIN - FRANSA'DA OLAĞANÜSTÜ HAL 3 AY UZUYOR

Abaaoud, Suriye'den Paris'e nasıl geldi?

BBC Paris muhabiri Hugh Schofield, Abaaoud'un kimliğinin tespir edilmesinin güvenlik birimlerini zor durumda bırakacağını söylüyor.

Hugh Schofield, Abaaoud'un Fransa ve Belçika'nın arananlar listesinde olmasına rağmen, Suriye'den Paris'in kalbine rahatlıkla gitmiş olduğuna dikkat çekiyor.

Telif hakkı Policia de Francia

Polis şimdi Paris saldırılarının zanlılarından Salah Abdeslam'ı arıyor.

Abdeslam'ın Cuma gecesi Belçika'ya kaçtığı sanılıyor.

İlgili haberler