Fransa'da olağanüstü hal 3 ay uzuyor

Telif hakkı EPA

Fransa Parlamentosu'nun alt kanadı olan Ulusal Meclis, Paris saldırıları sonrası ilan edilen olağanüstü halin 3 ay uzatılmasına onay verdi.

Olağanüstü halin uzatılmasını öngören yasa tasarısının yarın da parlamentonun üst kanadı olan Senato tarafından onaylanması bekleniyor.

Yasa tasarısı polislerin görevleri dışında silah taşıyabilmelerine de imkan veriyor.

Telif hakkı AFP

Tasarıda dikkat çeken diğer unsurlar:

  • kamu düzeni için tehdit oluşturduğuna inanılan herkesin ev hapsine alınabilmesi,
  • yine kamu düzeninin tehdit altında olduğunun düşünülmesi halinde polise mahkeme izni gerekmeksizin arama yapma yetkisi verilmesi
  • gözaltındaki "terör zanlılarının" birbirleriyle iletişim kurmalarının önlenmesi.

Başkent Paris genelinde toplantı ve gösteri yasağı ise Pazar gecesine kadar uzatıldı.

Sadece Cuma günü saldırı düzenlenen yerlerde bazı anma törenlerine izin verilecek. Tiyatro ve konser salonlarında ise güvenlik önlemleri artırılacak.

Valls: Fransa'da kimyasal ve biyolojik saldırı düzenlenebilir

Oylama öncesinde Ulusal Meclis'in oturumunda konuşan Başbakan Manuel Valls, ülkesinde "terör örgütlerinin" kimyasal ya da biyolojik saldırılar düzenleyebileceği uyarısında bulundu.

Telif hakkı AFP

Tasarıya destek verilmesini isteyen Manuel Valls, "Terörizm Fransa'yı Irak ve Suriye'de olanlardan dolayı değil, doğası gereği vurdu" dedi.

Valls Avrupa ülkelerine de, havayolu ile seyahat eden tüm yolcuların bilgilerini birbirleriyle paylaşmaları çağrısı yaptı.

BBC Paris muhabiri Kevin Connolly, Fransız hükümetinin böylesi bir kriz döneminde, tercihini özgürlükten önce kamu güvenliğinden yana kullandığını söylüyor.

Abaaoud öldürüldü

Paris savcılığı, kentin St Denis mahallesinde dün düzenlenen operasyonda saldırıların mimarı olduğu düşünülen Abdelhamid Abaaoud'un öldürüldüğünü açıkladı.

Savcılıktan yapılan yazılı açıklamada, Abaaoud'un kimliğinin parmak izleri üzerinden tespit edildiği belirtildi..

Telif hakkı EPA
Image caption Abdelhamid Abaaoud, ne zaman çekildiği bilinmeyen bu fotoğrafta elinde Kuran ve yanında IŞİD bayrağıyla poz veriyor.

TIKLAYIN - PARİS SALDIRILARININ MİMARI ÖLDÜRÜLDÜ

TIKLAYIN - SAINT DENIS'TE HALK SORUYOR: YA SURİYE?

Telif hakkı AFP

Belçika'da altı baskın

Bu arada, Belçika güvenlik güçleri de başkenti Brüksel'de altı yeni baskın düzenledi.

Bir savcı, operasyonların Cuma günü Stade de France üzerindeki patlayıcıyı infilak ettiren intihar eylemcisi Bilal Hadfi ile bağlantılı olduğunu söyledi.

Telif hakkı EPA

Belçika hükümeti, "terörle mücadele" için 427 milyon dolarlık yeni bir fon oluşturacağını duyurdu.

Hükümetin parlamentoya sunacağı yasa tasarısı; Suriye'den dönen cihatçıların doğrudan cezaevine gönderilmelerini, din adamlarının vaazlarında nefret söyleminin yasaklanmasını ve kayıtsız ibadet yerlerinin kapatılmalarını öngörüyor.

Belçika, Paris saldırılarını ülke merkezli bir hücrenin gerçekleştirdiğinin ortaya çıkması sonrası alarm konumunda.

Ülkede "terör tehdidi" 3. düzeye yükseltildi, hassas bölgeleri korumak için 300 ekstra asker görevlendirildi, yaklaşık 220 "terör yanlısı" internet sitesi yakın takibe alındı.

İlgili haberler