Belçika'da Hasna Ait Boulahcen alarmı

Fransa'nın başkenti Paris'te Çarşamba günü polisle girdiği çatışma sırasında kendisini havaya uçurduğu açıklanan Hasna Ait Boulahcen'in Belçika'da yaşayan bir yakını aniden ortadan kayboldu.

Polis, bu kişinin Boulahcen'in intikamın almak için saldırı düzenleyebileceği şüphesi üzerine, geniş güvenlik önlemleri aldı.

Hasna Ait Boulahcen'in de diğer Belçika kökenli IŞİD militanları gibi kısa süre içinde radikalleştiği belirtiliyor.

Hasna Ait Boulahcen'in adı, Fransa polisinin, Paris saldırılarının planlayıcısı olduğu belirtilen Abdelhamid Aaboud'u yakalamak amacıyla Saint Denis'deki bir eve düzenlediği baskınla gündeme geldi.

Polise göre, Aaboud'un kuzeni olduğu belirtilen, 26 yaşındaki Hasna Ait Boulahcen, "Teslim ol" çağrılarına ateşle karşılık vererek, kendisini havaya uçurdu.

Yakın akrabası aniden kayboldu

Olayın ardından Belçika polisi, Boulahcen'in Hollanda sınırındaki Maasmechelen kentinde yaşayan akrabalarının bilgisine başvurdu.

Polis, yakın akrabalardan bir erkeğin aniden ortadan kaybolduğunu belirledi.

Belçika polisi, kayıp yakının Boulahcen'in intikamını almak amacıyla saldırı düzenleyebileceği şüphesi üzerine, önlemleri artırdı.

Hasna Ait Boulahcen'in akrabalarının bir kısmı da Brüksel'in Molenbeek semtinde yaşıyor.

Paris saldırılarına katılanların bir kısmı da Abdelhamid Aaboud gibi Molenbeek kökenli.

Telif hakkı EPA

Yakın çevresi Boulahcen'in kısa sürede radikalleştiğini belirtiyor. Fas kökenli Boulahcen'in 2013'e kadar oldukça sosyal bir kişiliğe sahip olduğu söyleniyor.

"Sıra dışı bir kişilik"

Tanıyanlar, Epinay sur Seine'deki bir inşaat şirketinde yönetici olarak çalışan Boulahcen'in eğlenceye düşkün olduğunu ve alkol kullandığını anlatıyor.

Tanıklara göre, dışa dönük bir kişi olan ve başta geniş şapkalar olmak üzere ilginç giysilere meraklı olan Boulahcen, "sıra dışı" bir insandı. Arkadaşları şapkaları nedeniyle, ona "kovboy kız" diyordu.

Boulahcen'in anne ve babası boşanmış. Babası, Metz kenti yakınlarındaki Creutzwald'da yaşamaya başlamış. Boulahcen, annesiyle birlikte yaşadığı Paris'te büyümüş.

Yakınlarına göre 15 Mayıs 2013'ten itibaren değişim göstermeye başlayan Boulahcen cihatçı gruplara katılmak istediğini söylüyor, Fransa'yı tehdit ediyordu.

Telif hakkı EPA

Boulahcen, Facebook hesabında, Charlie Hebdo saldırıları sonrası Paris'te bir Yahudi marketini basan Amedy Coulibaly'nin kız arkadaşı Hayat Boumeddiene'e hayranlığını dile getiriyordu.

"Yardım edin diye bağırdı"

Görgü tanıkları, Çarşamba sabahı polisin Saint Denis'de düzenlediği operasyonda, Boulahcen'in sürekli ateş ettiğini anlatıyor.

Genç kadın, görgü tanıklarının kaydettiği görüntülerde, bir ara ağlayarak yardım istiyor.

Polisin, Abdelhamid Aaboud'u kastederek, "Erkek arkadaşın nerede?" diye sorması üzerine, "O benim erkek arkadaşım değil" karşılığını veriyor.

Bir görgü tanığına göre, polisle pazarlık sırasında, ellerini havaya kaldırmayı reddeden Boulahcen, sık sık ateşle karşılık verdi. Bir ara pencereden kayboldu. Sonra, "Yardım edin" diye bağırdı.

Tekrar pencereye geldikten sonra kısa bir telefon görüşmesi yaptı. Ardından polis bir kez daha ateş ettikten sonra kendisini havaya uçurdu.

Görgü tanıklarından biri, Boulahcen'in üzerindeki bombayı patlatmadan önce "Allahüekber" diye bağırdığını söyledi.

'Hollanda, Abdeslam'ı esrarla yakaladı'

Fransa ve Belçika polisi, Paris'teki saldırlara katıldığı belirlenen Salah Abdeslam'ın yakalanması için de operasyonlara devam ediyor. Polis, Abdeslam'ın Hollanda'da olduğu ihbarı üzerine araştırmayı derinleştirdi.

Telegraaf gazetesinin haberine göre Hollanda polisi, Salah Abdeslam'ın geçen Şubat ayında Groningen yakınlarındaki A27 otoyolunda bir araç kontrolü sırasında üzerinde esrarla yakalandığını açıkladı.

Polisin, kardeşi ve arkadaşıyla birlikte otomobilde bulunan Abdeslam'a, 70 euro ceza yazarak serbest bıraktığı belirtildi.